Zielona Góra

placZielona Góra, z niemieckiego Grünberg in Schlesien, to największe miasto województwa lubuskiego, które otrzymało prawa miejskie już w roku 1323. Wraz z dwoma innymi miejscowościami – Sulechowem oraz Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto. Zielona Góra to piękna miejsce, warte odwiedzenia, nie tylko ze względu na jej długą i barwną historię, ale również na imprezę zwaną Winobraniem, która odbywa się regularnie od roku 1852.

Miasto położone jest w zachodniej części naszego pięknego kraju, historycznie jest częścią Dolnego Śląska. Leży na zboczu doliny rzeki Odry oraz w paśmie wzgórz znanych pod nazwą Wał Zielonogórski. Zielona Góra została założona przez napływowych osadników flamandzkich  i niemieckich.  Miasto przez całą swoją historię związane było z Księstwem Głogowskim. Najprawdopodobniej gród posiadał zamek, jednak jego głównym budulcem było drewno, a w związku z jego słabą pozycją strategiczną został zburzony przez Jana Luksemburczyka. winogronoW kolejnych wiekach miasto pełniło silną pozycję w regionie. Było ośrodkiem ruchu kalwińskiego oraz wchodziło w skład rejencji legnickiej. W czasie wojny w mieście znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.

W mieście jest co oglądać. Ze względu, na to iż Zielona Góra nie ucierpiała mocno podczas wojny, to większość przedwojennej architektury ostało się na swoim miejscu. Bardzo ładne jest Stare Miasto oraz znajdujące się nieopodal przedwojenne wille. Osoby lubiące zwiedzać obiekty sakralne nie będą zawiedzione – znajdują się tutaj między innymi kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, kościół ewangelicki w którym znajduje się barokowy ołtarz, czy kościół staroluterański. W mieście można zobaczy również pozostałości po murach obronnych z XIV w., czy wieżę Łaziebno-Głodową, która jest pozostałością po XV wiecznym systemie obwarowań miejskich.

Prócz zabytków architektury we wrześniu obowiązkowym punktem jest Winobranie, a więc impreza, podczas której miasto wypełnia się turystami i mieszkańcami. Trwa ona około tygodnia, a jej punktem kulminacyjnym jest korowód, który jest organizowany przez Teatr Lubuski. W trakcie korowodu, tysiące ludzi przechodzi główną ulicą miasta, a na jego czele stoi Bachus – król winobrania. W trakcie całej imprezy można raczyć się różnymi rodzajami wina, ale również brać udział w spotkaniach teatralnych, jarmarkach czy rejsie galarem po Odrze.

kierunkowskazPrócz Winobrania odbywają się tutaj różne imprezy cykliczne, takie jak: Festiwal im. Anny German, Festiwal Piosenki Rosyjskiej, Zielonogórska Noc Kabaretowa, Międzynarodowy Festiwal Rokowy „Rock Nocą” czy Festiwal Kabaretu, który jest związany Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym.

Zielona Góra jest miejscem wartym odwiedzenie jeszcze z innego powodu. W różnych częściach miasta znajdują się pochowane Bachusiki, czyli dzieci Bachusa. W obecnej chwili jest ich ponad 30, a odszukanie wszystkich pozwoli nam odwiedzić najładniejsze i najciekawsze miejsca w mieście.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.