Bydgoszcz

bydgoszcz-wodaBydgoszcz to jedno z największych miast Polski (zajmuje 8 miejsce pod względem liczby ludności). Położone nad rzekami Wisłą i Brdą oraz Kanałem Bydgoskim, jest siedzibą wojewody i jednostek mu podporządkowanych. Leży w województwie kujawsko –pomorskim i jest miastem na prawach powiatu.
Bydgoszcz to duży ośrodek handlu, przemysłu i logistyki. To także węzeł drogowy, kolejowy i żeglugi śródlądowej. Miasto posiada także swoje lotnisko, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego. Bydgoszcz jest także ważnym ośrodekiem IT w Polsce. Dynamicznie rozwijają się tu także usługi dla biznesu Business Process Outsourcing/ Shere Service Center. Na terenie miasta działa także Bydgoski Park Technologiczny oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Ale Bydgoszcz to nie tylko biznes, to także ważny ośrodek naukowy, akademicki i kulturalny. bydgoszcz-koloryW mieście usytuowanych jest aż 15 szkół wyższych, w których uczy się ponad 35 tysięcy słuchaczy. Można odwiedzić operę, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, funkcjonują zespoły muzyczne czy orkiestry. Szacuje się, że w Bydgoszczy odbywa się rocznie około 100 imprez kulturalnych.
Miasto jest także dość atrakcyjne dla turystów. Od strony rzek można podziwiać oryginalne waterfronty, a Wyspa Młyńska stanowi ciekawy obiekt turystyczny. W mieście można także odnaleźć architekturę z okresu belle epoque. Miasto od 2010 roku znajduje się w pierwszej dziesiątce najciekawszych i najbardziej polecanych turystom miast Polski, a polecają je zagraniczne witryny turystyczne.
Bydgoszcz to także miasto goszczące instytucje wojskowe oraz NATO. Znajduje się tu garnizon wojskowy. Miasto wyróżnia także między innymi Bydgoski Węzeł Wodny oraz największy w Polsce Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Miasto otacza Puszcza Bydgoska oraz Bory Tucholskie. Jednak to środowisko wodne zdecydowało, że miasto określane jest mianem „stolicy polskiego wioślarstwa”. bydgoszczTo pochodzący z Bydgoszczy sportowcy, głównie wioślarze i kajakarze, zdobyli od 1928 roku 27 medali na letnich olimpiadach.
Nazwa Bydgoszcz wywodzi się najprawdopodobniej od starego słowiańskiego imienia Bydgost. Imię to składało się z członów oznaczających w wolnym tłumaczeniu „budzenie gościnności”. Co ciekawe sama nazwa miejscowości ma dość bogatą dokumentację historyczną, co pozwala prześledzić zmiany językowe oraz pochodzenie nazwy miasta. Miasto to było miastem królewskich Korony Królestwa Polskiego i przez wieki siedzibą administracyjnego ośrodka władzy. Ciekawostką jest fakt, iż historyczne centrum miasta, Stary Rynek, znajduje się dokładnie na 18 południku długości geograficznej wschodniej.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.