Gdynia

14933207638_eda715aec3_zGdynia to jedno z piękniejszych miast w naszym kraju. Jest największym polskim miastem, które nie jest miastem wojewódzki. Wchodzi w skład aglomeracji Trójmiejskiej. Gdynia jest również miejscem przyjaznym turystom i posiada wiele atrakcji, które warto odwiedzić.
Gdynia prawa miejskie zdobyła całkiem niedawno bo w roku 1926, głównie z powodu budowy portu, który zapewniał Polsce dostęp do szlaków morskich. Port przyciągnął mieszkańców i w kilkanaście lat ze wsi rybackiej powstało miasto, w którym osiedliło się ponad sto dwadzieścia tysięcy osób. To właśnie poty w Gdyni jest jedną z atrakcji, którą warto odwiedzić będąc w tym nadmorskim mieście. Odwiedzając port warto również złożyć wizytę na jednej z kilku przystani, np. przystani morskiej „Marina Gdynia”, „Żegluga Gdańska” czy „Dalmor”. Będąc już przy temacie morza, warto również pospacerować nadmorskimi terenami spacerowymi. W ich skład wchodzą Molo Południe, które jest przedłużeniem Skweru 4351981995_73f652ddd9_zKościuszki. Właśnie w tym miejscu można często zobaczyć dwie wielkie atrakcji, a więc niszczyciela „ORP Błyskawica” oraz żaglowiec „Dar Pomorza”.
Jednym z większych atrakcji turystycznych jest również Akwarium Gdyńskie, które jest polskim muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego posiadającego status ogrodu zoologicznego powstałe w 1971 roku. Kolejnym miejscem dla fanatyków spacerów jest Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego. Bulwar prócz funkcji typowo rekreacyjnej pełni również funkcję falochronu, który chroni brzeg przed sztormami. Miasto jest również pełne zieleni miejskiej, która uatrakcyjnia tylko to miejsce. Kolejnym miejsce wartym odwiedzenia są klify morskie, na których można zobaczyć wiele gatunków roślin chronionych. Jednym z takich klifów jest Klif Orłowski będący doskonałym przykładem wiedzy geologicznej.
25559241791_950ffacb20_zOsoby nie lubiące kontaktu z naturą na pewno będą zachwycone możliwością obejrzenia jednego z wielu spektakli w Teatrze Miejskim w Gdyni im. Witolda Gombrowicza, który na dużej scenie jest w stanie pomieścić 280 osób, a na małej 99. W Gdyni często organizowane są również przeróżne festiwale. Jednym z takich festiwali jest Gdynia Classica Nova, będący gratką dla fanatyków muzyki poważnej. Inne atrakcje to Festiwal Anima Musica dla fanów muzyki dawnej czy Gdynia Blues Festival. Fani dobrego kina mogą co roku w maju uczestniczyć w Gdynia Film Festival, gdzie można obejrzeć najlepsze polski produkcje fabularne, którym przyznawane są Złote Lwy.
Gdynia jako młode miasto nie będzie odpowiednim miejsce dla osób lubiących starą architekturę, jednak odwiedzając te miasto, większość osób będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Odwiedzać miasto warto w okresie letnim, jednak wtedy będzie trzeba tolerować również dziesiątki tysięcy innych turystów – nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.