Sopot

sopot-moloSopot to jedno z najpopularniejszych miast Polski i jedno z najbardziej pożądanych miejsc do zamieszkania. Ceny nieruchomości w tym nadmorskim miasteczku sięgają niekiedy niebagatelnych kwot. A przecież Sopot to najmniejsze miasto powiatowe w Polsce pod względem liczby ludności. Co więc takiego ma w sobie to miasto, że niezależnie od pogody po uliczkach przechadzają się turyści?
Sopot sławę zyskał po 1961 roku Sopot Festival w Operze Leśnej. Sopot Festival to międzynarodowy festiwal piosenki. Przyjeżdżały na niego same sławy – Maryla Rodowicz, Perfect, Budka Suflera i wielu, wielu innych wspaniałych artystów, w tym zagranicznych. Sopot urzeka także swoim malowniczym położeniem. Znajduje się bowiem między dwoma dużymi miastami – Gdańskiem a Gdynią – z którymi tworzy jedyne w Polsce Trójmiasto. krzywy-domekSopot położony jest nad Zatoką Gdańską, a jego plaża jest jedną z najpopularniejszych w Polsce, a to za sprawą najdłuższego drewnianego molo w Europie, które liczy sobie aż 512 metrów. To także miasto uzdrowiskowe, kurort nadmorski.
Jednak plaża i molo to nie jedyne atrakcje miasta. Warto odwiedzić Sopot z kilku powodów. Po pierwsze, aby zwiedzić zabytki takie jak chociażby zrekonstruowane Grodzisko, którego oryginalne fragmenty datuje się na VIII wiek do połowy X. Wart zobaczenia jest także Krzywy Domek, dzieło polskich architektów, Szotyńskich i Zaleskiego. Budowa trwała od 2003 do 2004 roku. Charakterystyczna i bardzo oryginalna architektura budynku sprawia, że stał się on niewątpliwie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Domek stoi przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, która potocznie nazywana jest monciakiem, gdyż prowadzi do mola. Ulica liczy 635 metrów długości i uznawana jest za centrum miasta.
sopot-grand-hotelBędąc w Sopocie warto zobaczyć także latarnię morską. Latarnia liczy 30 metrów wysokości i została zbudowana w latach 1903-1904. Od kiedy zmieniły się wymogi długości światła widzianego z morza, Latarnia przestała być formalnie latarnią morską, jednak nazwa pozostała. Innym wartym zobaczenia zabytkiem jest Opera Leśna. Powstała w 1913 roku i zasłynęła koncertami Wagnerowskimi, jednak prawdziwą popularność przyniósł jej Sopot Festival. Transmitowany w telewizji publicznej gromadził przed telewizorami tysiące widzów.
W zakresie zabytków sakralnych warto zobaczyć Kościół Zbawiciela z lat 1913-1919. Kościół należy do parafii ewangelicko-augsburskiej. W Sopocie znajduje się także stary cmentarz żydowski z 1913 roku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Ze zwiedzaniem tej nekropolii należy się spieszyć, gdyż znajduje się ona w bardzo złym stanie. Jest to wynik braku środków finansowych na renowację tego, co zostało oraz, a może przede wszystkim, wielu lat zapomnienia i dewastacji kirkutu.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.