Warmia

warmia-i-mazuryWarmia to historyczny regon Prus, a obecnie kraina znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to obszar polski niezwykle ciekawy, z wieloma zabytkami, pięknymi lasami i niesamowitymi ludźmi.

warmiaNależy pamiętać, iż Warmia to oddzielna kraina i bardzo często jest mylona z Mazurami. Zaznaczamy – nie to nie jest to samo, a rodowici Warmiacy są dość uczuleni na tym punkcie. Same granice między obiema krainami nie występują jednak są widoczne chociażby w samej architekturze zarówno świeckiej i sakralnej. Kiedyś jeszcze między Warmią i Mazurami była niepisana konkurencja, obecnie różnice zostały zatarte i obie krainy uzupełniają się znakomicie. Głównymi miastami leżącymi na terenie Warmii są Olsztyn, Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Orneta oraz Braniewo. Tak jak pisaliśmy Warmia to kraina wyróżniająca się architektonicznie, ale również kulturowo (swoiste stroje ludowe oraz tradycje). Chcąc zwiedzić całą Warmię trzeba będzie poświęcić kilka dni, jednak warto zobaczyć najważniejsze punkty na turystycznej mapie tego regionu. Wędrówkę możemy rozpocząć od północnej części regionu, a więc od Fromborka. Te niewielkie miasto leżące nad Zalewem Wiślanym oferuję dość pokaźny kompleks zabudowań na którego rzecz składają się: Pałac biskupi, Planetarium, Wieża Mikołaja Kopernika, Dzwonnica oraz Katedra. Całość tworzy Muzeum Mikołaja Kopernika. Następnym zabytkiem wartym zobaczenia jest Zamek w Lidzbarku Warmińskim, który przez wiele lat pełnił funkcję rezydencji biskupów, ale również był strażnicą mającą osłaniać wschodnią część Warmii. Zamek jest o tyle niezwykły, iż został uznany w roku 1963 za pomnik historii najwyższej klasy, co wiąże się z jego znaczą wartością historyczną i artystyczną. Komnatami zamku przechadzało się wiele znakomitych osobistości. Między innymi byli to Mikołaj Kopernik, Marcin Kromer, Jan Dantyszek, Napoleon Bonaparte, Ignacy Krasicki czy chociażby Jan Olbracht Waza. W tym samy mieście można również zobaczyć pozostałości po murach miejskich oraz Wysoką Bramę. Kolejnym miastem które trzeba zobaczyć jest niewielki Reszel. Znajdziemy tutaj niezwykły zamek biskupów warmińskich, Kościół farny Św. Piotra i Pawła lub Most Gotycki zwany Wysokim. Miasto samo w sobie jest również niezwykle pod względem średniowiecznego układu Starego Miasta. Współcześnie Zamek w Reszlu jest wykorzystywany jako prywatny hotel, w którym można wypocząć kilka dni przed kolejnym zwiedzaniem Warmii.

Zamek-w-Lidzbarku-WarmińśkimStolica regionu, czyli Olsztyn również oferuje wiele zabytków architektonicznych. Pierwszym na liście jest Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, który został wybudowany w połowie XV wielu w stylu gotyckim. W latach 1516-1521 administratorem zamku był sam Mikołaj Kopernik. Obecnie w zamku mieście się Muzeum Warmii i Mazur. Będąc w Olsztynie należałoby również odwiedzić Katedrę Św. Jakuba. Niezwykłe jest to, iż mamy tutaj oryginalnie zachowane sklepienia sieciowe w nawie głównej oraz kryształowe w nawach bocznych, a także zabytkowy krucyfiks. Odwiedzając kolejne miejscowości Warmii również będziemy mieli co ujrzeć. Fani pieszych wycieczek również się nie zawiodą – mamy tutaj wiele szlaków turystycznych, można zwiedzać region w kajaku czy na rowerze. Resumując Warmię warto zobaczyć, jest to region niezwykły i barwny. W okresie letnim w każdymi mieście odbywa się wiele imprez przy których nie da się nudzić. Szczerze polecamy Warmię wszystkim turystom.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.