Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwany również Bazyliką Mariacką to jeden z największych i najważniejszych kościołów Krakowa. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków nie tylko Krakowa, ale i Polski. Chcąc go odwiedzić musimy się udać na południe naszego pięknego kraju, do malowniczego Krakowa.
Bazylika Mariacka jest kościołem gotyckim, zbudowanym w XIV i XV wieku położonym przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Według Jana Długosza pierwszy murowany kościół w stylu romańskim został ufundowany przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w latach 1221-1222 na miejscu pierwotnej drewnianej świątyni. Wkrótce jednak budowlę zniszczono podczas najazdów tatarskich. Pod koniec XIII wieku wzniesiono, na poprzednich fundamentach, wczesnogotycki kościół halowy, który konsekrowano około roku 1320-1321. W latach 1355-1365, dzięki fundacji Mikołaja Wierzynka ), wzniesiono obecne prezbiterium. W 1443 lub 1442 roku (data nie jest pewna) miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które spowodowało runięcie sklepienia świątyni. Pod koniec XV wieku świątynia wzbogaciła się o arcydzieło rzeźbiarskie rękodzieła Wita Stwosza– Ołtarz Wielki. Obecny kształt nadała kościołowi przebudowa na układ bazylikowy, która miała miejsce w latach 1392-1397.
Bazylika składa się z dwóch wież. Wieża wyższa, zwana jest Hejnalicą i ma 82 metry wysokości. Druga to wieża niższa i ma wysokość 69 metrów. W wieży niższej mamy dzwonnicę kościelną. Do wnętrza świątyni, od strony frontowej, prowadzi barokowa kruchta, która powstała w połowie XVIII wieku. Przy wejściu do bazyliki zamontowana jest kuna, a więc obręcz, którą nakładano w dawnych czasach na głowy grzeszników. W środku znajdziemy prezbiterium, które nakryte jest gwiaździstym sklepieniem. Ściany zdobione są przez polichromia, które zostały wykonane przez samego Jana Matejkę. Po obu stronach prezbiterium znajdziemy nakryte baldachimami stalle. W środku znajdziemy również ołtarz wykonany przez Wita Stwosza w latach 1477-1489, który spokojnie można nazwać dziełem życiowym artysty. Bazylika jest otwarta dla turystów praktycznie przez cały rok. Wejście jest biletowane (od 5 do 10 zł osoba). Zwiedzić można prezbiterium, przednią część nawy bazyliki, oraz kaplice. Podczas zwiedzania należy zachować ciszę