Mamry

Mamry-wypocznekMamry to piękne jezioro położone w północno-wschodniej części naszego kraju. Miejsce, w którym się ono znajduje to Kraina Wielkich Jezior. Co warto zobaczy odwiedzając te piękne wody? Czy prócz sportów wodnych jest tam co zobaczyć? Oczywiście, że tak.

Mamry-JachtyMamry to jedno z największych jezior w Polsce. Nazwę Mamry ustalono urzędowo w roku 1949 (poprzednio nazwane były Mauer See).  Można je podzielić na trzy różne części. Pierwsza znana pod nazwą Bodma, kolejne dwie to Mamry Małe oraz Przystań. Mamry wraz z innymi jeziorami tworzą jeden kompleks, na którym znajdują się 33 wyspy. Największą z wysp jest wyspa Upałty. Wyspa ta ponad 300 lat temu łączyła się lądem tworząc niezwykły park. Na wyspie znajdowała się również siedziba Lehendorffów  – wschodniopruskiej rodziny arystokratycznej. Co ciekawe Heinrich von Lehndorff był niemieckim oficerem zaangażowanym w nieudany zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu. Został stracony w więzieniu w Berlinie. Obecnie na wyspie Upałty znajdują się jedynie ruiny ówczesnych zabudowań. Przez Mamry przebiega trasa żeglugowa. Można ją zacząć w Węgorzewie, poprzez Giżycko, Mikołajki do Rucianego-Nidy. Mamry jeszcze w roku 1993 były klasyfikowane jako pierwsza klasa czystości wód, jednak badania przeprowadzone w roku 2005 zakończyły się sklasyfikowaniem wód w drugiej klasie czystości. Jezioro jest dużą atrakcją turystyczną jeżeli chodzi o wypoczynek oraz sporty wodne.

wilczy-szaniecJeżeli ktoś prócz wypoczynku nad wodami jeziora Mamry szuka jeszcze czegoś innego to nie będzie z tym problemu. Niedaleko jeziora znajdują się Mamerki. Znajdują się tam bunkry skryte wśród leśnej gęstwiny. Można również obejrzeć krajobraz wspinając się na wieżę widokową. Odwiedzić można tam również Muzeum II Wojny Światowej, które znajduje się w niezwykłym miejscu, a więc w kompleksie podziemnych bunkrów. Niedaleko tego miejsca w miejscowości Leśniewo Górne znajduje się słynna śluza na Kanale Mazurskim. Przy okazji można również odwiedzić Wilczy Szaniec, zaciągając się nieco historią. Niecałe 2 km dalej jest mazurolandia z wieloma atrakcjami dla dzieci. Znajdziemy tam park miniatur, strefę zabaw dla dzieci mniejszych i większych, polanę legend oraz strzelnicę rycerską . Inną dość ciekawą atrakcją, jednak dla osób którym nurkowanie nie jest obce, jest zwiedzanie zatopionego statku Arabella. Leży on na dnie jeziora Mamry na głębokości 33 metrów. Zobaczyć można mostek oraz rufę wraku. Nurkując można również ujrzeć niezwykłe życie zamieszkujących wrak ryb. Aby skorzystać z atrakcji należy zwrócić się do Mazurskiego Centrum Nurkowego znajdującego się w Giżycku.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.