Braniewo to miasto powiatowe położone w powiecie braniewskim w województwie warmińsko-mazurskim. Na koniec 2014 roku liczyło ponad siedemnaście tysięcy mieszkańców. Braniewo leży nad rzeką Pasłęką w pobliżu ujścia do Zalewu Wiślanego, gdzie do końca osiemnastego wieku funkcjonował port handlowy. W mieście tym funkcjonuje jedyny na Warmii i Mazurach ogród zoologiczny. To także były ośrodek lokalnego przemysłu elektronicznego, spożywczego i skórzanego. Braniewo słynęło także z koszar i stacjonujących tutaj wojsk. Obecnie w Braniewie funkcjonują małe firmy, a spore zyski przynosi handel z Rosjanami. Obecnie wznowiono produkcję piwa, a także dobrze rozwija się produkcja mebli.
W mieście znajduje się także kolej normalno – i szerokotorowa, dzięki czemu zdecydowano o budowie terminali przeładunkowych Polfrost Terminal, Logistic Port Braniewo, Cargosped, Glob-Terminal. Wielkie nadzieje wiązano także z odkryciem gazu łupkowego. Prace nad jego poszukiwaniem i ewentualnym wydobyciem rozpoczęto w 2011 roku. Dzięki poszukiwaniom odkryto także złoża ropy naftowej, co skłoniło do rozważenia nad planowaniem kolejnego odwiertu Rogity-2.
Braniewo kojarzy się przede wszystkim ze służbami mundurowymi. W mieście stacjonuje 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Znajduje się tu także znany w województwie Zakład Karny. Ponieważ miasto leży blisko granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego, znajduje się tu także Oddział Celny oraz Placówka Straży Granicznej.
Braniewo może poszczycić się tytułem najstarszego miasta na Warmii. Powstało około roku 1240 na miejscu Brusebergue – staropruskiego grodu, który rozwinął się przy zamku krzyżackim. Do 1340 roku było siedzibą biskupów warmińskich, a do 1278 roku stolicą diecezji. W 1261 roku gród został całkowicie zniszczony w wyniku działań prowadzonych podczas II powstania pruskiego. Miasto odbudowano na nowym terenie, a 1 kwietnia 1284 roku otrzymało nową lokalizację na prawie lubeckim. Nadał ją biskup Henryk Flrming. W Braniewie na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiono murowany zamek, który następnie w latach 1873-1874 oraz 1928-1930 rozebrano.
Braniewo, zwane wówczas Braunsberg lub w spolszczonej wersji Brunsbergą, stanowiło ośrodek handlowy. Od XIV wieku szczyciło się mianem członka Hanzy oraz jedynym warmińskim portem morskim. Braniewo było także przed Ornetą i Lidzbarkiem Warmińskim, pierwszą siedzibą biskupów warmińskich.
W Braniewie rozwijało się złotnictwo, a miało to miejsce od XV wieku. Do najlepszych artystów należał rzeźbiarz Jan Frey (zm. ok. 1784) oraz malarz Jan Lossau (1712-po 1788). W czasach wojen szwedzkich miasto zostało wielokrotnie niszczone i ograbione z kosztowności, w skutek czego podupadło. Jednak największe zniszczenie przyniosły działania wojenne w 1945 roku, kiedy to całkowitemu zniszczeniu uległo aż 85 % powierzchni miasta. W Braniewie znajduje się największa nekropolia czerwonoarmistów, poległych w walkach z Niemcami.