Bytom

bytom-lewKiedy słyszy się nazwę Bytom, od razu na myśl przychodzi firma odzieżowa produkująca elegancką i luksusową odzież męską. Tymczasem nazwa tej firmy wywodzi się od miasta, w którym powstała, od Bytomia.

Bytom położony jest w południowej Polsce, w województwie śląskim, historycznie na Górnym Śląsku. Początki miasta sięgają XI wieku, kiedy to król Bolesław Chrobry zbudował gród obronny na Wzgórzu Małgorzaty. W kolejnym wieku rozwinął się on jako ważny ośrodek handlowy, rzemieślniczy i górniczy, w którym wydobywano srebro i ołów. Osadę zniszczyli Tatarzy w 1241 roku, jednak została ona odbudowana w 1254 roku i lokowana na prawie niemieckim. W XIV wieku Bytom rozkwita gospodarczo, co jest spowodowane rozbudową górnictwa i hutnictwa, a także handlem z Polską. bytom-fontannaW 1526 roku Królestwo Czeskie odstąpiło go Brandenburgii, a następnie od 1697 znajdował się pod panowaniem austriackim. W 1741 roku cały Śląsk zostaje wchłonięty przez Prusy. Wiosna Ludów przyniosła walkę z germanizacją, której podjęli się Józef Łepkowski, Józef Lompy i ksiądz Józef Szafranka, którzy założyli Klub Narodowy oraz zaczęli wydawać „Dziennik Górnośląski”. W 1921 roku Bytom podczas podziału Górnego Śląska został wcielony w drodze plebiscytu do Niemiec. Za takim rozwiązaniem zagłosowało aż 74 procent uczestników referendum. Ponieważ spowodowało to sytuację, w której miasto zostało otoczone z trzech stron granicami, co miało poważne konsekwencje w handlu i transporcie. W latach 1922-1931 działał na terenie Bytomia Konsulat RP.

II wojna Światowa przyniosła ogromne zniszczenia i straty w ludności, a po jej zakończeniu, w 1946 roku Bytom oficjalnie stał się miastem nowo powstałego województwa śląskiego.

bytom-kosciol-sw-jackaMiasto Bytom ma zabudowę, w obrębie Starego Miasta, średniowieczną, która się całkiem dobrze zachowała. Z rogów prostokątnego rynku wychodzą pod kątem prostym dwie ulice. Po dłuższych okach tegoż prostokąta wychodzą także dwie uliczki – północna i południowa. Kościół farny prawdopodobnie był ulokowany poza zabudowaniami miejskimi, dlatego nie znalazł się w obrębie średniowiecznego Starego Miasta. Obecny kształt ryneczku jest wynikiem przebudowy po II wojnie światowej, a to za sprawą wyburzenia zachodniej pierzei. Z prac archeologów wiadomo, że Bytom miał co najmniej dwa ratusze, z czego późniejszy stał w centralnej części staromiejskiego rynku. W wieku XIII miasto otoczone było murami kamiennymi z basztami.

Odwiedzając miasto można spokojnie zaplanować zwiedzanie licznych zabytków, w tym w większości architektury sakralnej. Jednak warte zobaczenia sa także budynki liceum ogólnokształcącego I i IV, a także neorenesansowy budynek Poczty Polskiej.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.