Co można zobaczyć w Lublinie?

Stare MiastoLublin położony jest na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą. Fakt założenia miasta w XIII w. pozwala zaliczyć je do ścisłego grona najstarszych grodów Polski. Bogata historia tego miejsca sprawia, że Lublin jest najchętniej odwiedzanym miastem po wschodniej stronie Wisły. Spójrzmy zatem, co może tu czekać każdego turystę. Zwiedzanie rozpoczynamy naturalnie od Rynku Starego Miasta.

Centralnym budynkiem lubelskiej starówki jest gotycki Trybunał Koronny, potocznie nazywany Starym Ratuszem. Początkowo był do budynek całkowicie drewniany, pełniący funkcję ratusza miejskiego. Spłonął jednak pod koniec XIV w. Po odbudowie, od 1578r. zmieniono jego przeznaczenie – od tej pory pełnił on funkcję Trybunału Koronnego dla małopolskiej szlachty. Aktualny, klasycystyczny wygląd Trybunału zawdzięczamy pracy Dominika Merliniego – naczelnego architekta Stanisława Augusta Poniatowskiego. Merlini nie tylko rozbudował, ale przede wszystkim znacznie poszerzył budynek, nadając mu bardziej europejskiego, majestatycznego charakteru. Obecnie mieści się tu Pałac Ślubów.

Trybunal Koronny

Trybunal Koronny

Kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Lublina jest Teatr Stary. Warto zaznaczyć, że jest to drugi (zaraz po krakowskim) najstarszy tego typu budynek w Polsce. Pierwszą sztukę wystawiono tu w 1822 roku. Nie tak dawno zakończył się tu 5-letni remont, którego celem była, nie tylko renowacja budynku, ale także dostawienie dwóch dodatkowych kondygnacji podziemnych. Obecnie jest to najważniejszy ośrodek kulturalny miasta.

Równie atrakcyjny turystycznie jest lubelski zamek, zbudowany jeszcze w XII wieku. Podczas II Wojny Światowej zamek pełnił funkcję aresztu. Przejęcie zabytku przez NKWD również nie zmieniło jego przeznaczenia, przez co otwarcie w tym miejscu Muzeum Lubelskiego możliwe było dopiero w połowie lat 50-tych XX wieku.

Muzeum Lubelskie

Muzeum Lubelskie

Na długiej liście lubelskich zabytków znajdują się m.in.: Kaplica Trójcy Świętej, Wieża Zamkowa, szereg malowniczych kamienic oraz kompleks fortyfikacji miejskich, składający się z Baszty Gotyckiej oraz dwóch bram – Grodzkiej i Krakowskiej.

Wieza Zamkowa

Wieza Zamkowa

 

Brama Grodzka

Brama Grodzka

 

Brama Krakowska

Brama Krakowska

 

 

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.