Gniezno to miasto położone w województwie wielkopolskim liczące sobie nieco ponad 70 tysięcy mieszkańców. To także pierwsza stolica naszego kraju oraz pierwsza metropolia kościelna. Z Gnieznem związana jest również powszechnie znana postać św. Wojciecha oraz miasto było kiedyś miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
Największym zabytkiem oraz najbardziej rozpoznawalnym w Gnieźnie jest Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest jednocześnie siedzibą parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Jest to gotycki kościół, który został usytuowany na Wzgórzu Lecha. Ciekawostką jest to, iż katedra była wielokrotnie wykorzystywana jako miejsce koronacji królów Polski. W katedrze znajdują się również znane Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, dwa portale gotyckie oraz Srebrny Relikwiarz. Na tym samym wzgórzu co bazylika znajduje się również Kolegiata, a więc zespół średniowiecznych budynków wraz z Kościołem św. Jerzego oraz budynkiem Muzeum Archidiecezjalnego. W muzeum znajdują się m.in. jeden z najbogatszych skarbców w Polsce oraz Archiwum Archidiecezjalne, które to zawiera niezwykłą kolekcję starych, kościelnych księgozbiorów. Kolejnym zabytkiem wartym ujrzenia jest Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego, a także klasztor oo. franciszkanów, który to został ufundowany przez Przemysława II ok. 1270 roku. Na południe od Wzgórza Lecha znajduje się klasycystyczna Rezydencja Metropolitów Gnieźnieńskich i Prymasów Polski oraz Rezydencja sufraganów gnieźnieńskich z 1 połowy XIX w.
Do zabytków zaliczamy w Gnieźnie również koszary wojskowe, znajdujące się przy ulicy Wrzesińskiej i J. Sobieskiego, ale również dworzec kolejowy na Winiarach wybudowany w latach 1887-1894, Stary Ratusz pochodzący z 1830 roku czy rynek znajdujący się tuż przy ratuszu. W niedalekiej odległości od dworca głównego możemy podziwiać piękny, neogotycki budynek poczty z roku 1890 czy neorenesansowy budynek Urzędu Miejskiego z 1899 roku. Wartymi obejrzenia na pewno będą również pomniki znajdujące się w mieście, m.in. pomniki Bolesława Chrobrego, Mieszka I, Jana Pawła II czy Aleksandra Piotrowskiego – założyciela szpitala „Dziekanka”. W mieście znajdują się również 3 punkty informacyjne gdzie można nabyć przewodnik, pokazujący lokalizację wszystkich zabytków.
Wartymi obejrzenia będą również – budynek dawnej gminy żydowskiej, w którym obecnie znajduje się szkoła muzyczna, wieża ciśnień z 1889 roku, willa właściciela dawnej cukrowni z 1883, czy budynek administracyjny dawnych Zakładów Mięsnych pochodzący z końca XIX w. Miłośnicy spacerów na łonie natury, również nie będą mogli narzekać – w Gnieźnie znajduje się kilka parków miejskich z parkiem im. gen. Władysława Andersa na czele.