Góry Stołowe to pasmo górskie w łańcuch Sudetów Środkowych. Są to jedne z nielicznych w Europe góry płytowe. W roku 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Góry te położone są w województwie dolnośląskim w powiecie kłodzkim.
Góry Stołowe w większości znajduje się po stronie czeskiej. Ich powstanie sięga okresu górnej kredy. W tamtym okresie na tym obszarze leżał wielki zbiornik wodny, nazwany przez geologów „Czeskim Basenem Kredowym”. Rzeki, które wpływały do zbiornika nanosiły osad skalny, piaski oraz żwiry. Na skutek ruchów sokory dna oraz działań innych czynników zewnętrznych osady skalne zmieniały się w piaskowce oraz skały utworzone z ziaren kwarcu, scalone wapiennym spoiwem. Gdy morze zaczęło ustępować to z dna wypiętrzały się grzbiety w kształcie płaskich płyt. Strumienie rzeźbiły w nich tunele i ścieżki. Wiatr zrobił swoje poprzez wiele wieków zostawiając obecną piękną i zjawiskową formę tego pasma górskiego. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki. Ma on 919 metrów nad poziomem morza. Jest on niezwykłą atrakcją turystyczną i pięknie prezentuje się z daleka. Kryje on w sobie unikalny labirynt skalny z wspaniałymi widokami na jego zboczach. Jest to jedyny w Europie szczyt otworzony z niesfałdowanego piaskowca. Labirynt, o który wspomnieliśmy jest rezerwatem krajobrazowym dlatego też można tutaj chodzić tylko p wyznaczonych trasach, najlepiej z przewodnikiem. Na trasie można zachwycać się pięknymi formami skalnymi, które przypominają kształtem Koński Łeb, Kwokę, Małpoluda, Kołyskę czy Wielbłąda. Następnie warto również zobaczyć Błędne Skały, czyli malowniczy labirynt skalny na zboczu Skalniaka. Tutaj wąskie ścieżki prowadzą pomiędzy wysokie na 6 metrów bloki skalne. Efekt murowany.
W innym miejscu pomiędzy Karłowem a Batorowem znajdują się ciekawe Białe Skały, które to stoją na wysokości 800 metrów a same mają niemalże 30 metrów. Zostały utworzone w procesie erozji skał, w których głównym czynnikiem była oczywiście woda. Przypominają one nieco mury oraz baszty, a jasny kolor zawdzięczają piaskowcowi cisowemu. Inną atrakcją turystyczną są nieregularne pojedyncze grupy skał, które na skutek wielowiekowej erozji przybrały bardzo ciekawe kształty. Przypominają one maczugi, grzyby i bramy. Dzięki temu nazwano je „Skalnymi Grzybami”. Powstawały one podobnie jak pozostałe atrakcje w tych górach jednak ze względu na to, iż kapelusze grzybów są zrobione z odporniejszego piaskowca, a nóżki z mniej odpornego to erozja działała tutaj troszkę inaczej nadając im ten ciekawy kształt. Najciekawsze okazy to: Dwa Borowiki, Głowa Psa oraz Krucza Skała.