Kaszuby to niezwykły region w Polsce. Leżący w północnej części kraju, będący częścią Pomorza, nieco odrębny kulturowo, zamieszkały przez autochtonicznych Pomorzan, posługujących się językiem regionalnym. Kaszuby są również nazywane Szwajcarią Kaszubską ze względu na swoje pagórkowate tereny z wieloma jeziorami. To magiczne miejsce warte odwiedzenia.
„Najbardziej urokliwym zakątkiem Polski są Kaszuby. Magią tego terenu jest piękno wyjątkowych krajobrazów. Tajemnice tej ziemi i jej osobliwość, kultura, własny język, bogata tradycja oraz przyroda są specyfiką tego regionu”. Tak oto opisuje Kaszuby Pani Halina Rogińska – prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. Tak precyzyjne określenie tego regionu ukazuje tylko jak niesamowitym jest miejsce. Pierwsze wzmianki w historii o Kaszubach pojawiły się w dokumentach papieskich Grzegorza IX w 1238 roku. Język kaszubski jest cały czas kultywowany na tych terenach. Wjeżdżając na tereny kaszubskie każda miejscowość jest oznaczona w dwóch językach – polskim oraz kaszubskim. Na początku XX wieku na niewielkim obszarze rozróżniono około dwudziestu dialektów tego języka z ponad siedemdziesięcioma poddialektami.
Odwiedzając Kaszuby co należy zobaczyć w pierwszej kolejności? Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce gdzie można poznać kulturę kaszubską. Zapoznanie się ze sztuką bursztyniarstwa, garncarstwa, ludowymi haftami, rzemiosłem jest tutaj na wyciągnięcie ręki. W niedalekiej odległości od parku znajduje się zamek w Bytowie, będący gotyckim przedstawicielem krzyżackiej architektury. Ponoć przechadzając się korytarzami można usłyszeć szczęk broni, która należała niegdyś do stacjonujących tam rycerzy. W połowie drogi między Bytowem a Kartuzami znajduje się miejscowość Węsiory, w której znajduje się jedna z najstarszych budowli w Polsce. Jest to zespół kultowy Gotów z ok. I wieku n.e. Tutaj również nad brzegiem przepięknego Jeziora Długiego można ujrzeć kamienne kręgi oraz wiele kurhanów. Jednym z miejsc koniecznych do odwiedzenia są Kartuzy. Są one nazywane stolicą regionu. Największą atrakcją turystyczną miasta jest XV-wieczna kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której dach przypomina trumnę, a wykonany jest w całości z miedzi. Znajduje się tutaj również średniowieczny refektarz klasztorny, kościół poewangelicki z XIX wieku, wiele domów z początków lat 30 XX wieku oraz niezwykła piaskowcowa rzeźba z 1750 roku. Przez miasto przechodzą również dwa szlaki turystyczne: Szlak Kartuski oraz Szlak Kaszubski. Chcąc zgłębić w większym stopniu kulturę kaszubską warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, ale również muzea znajdujące się w Wejherowie oraz Bytowie. Miejscowości które warto zobaczyć to również Chmielno, Brodnica oraz Wieżyca.
Z ciekawostek dotyczący regionu niezwykła jest tak, iż języka kaszubskiego można używać standardowo przez organami samorządowymi na równi z językiem polskim.