Lidzbark Warmiński – miasto położone na Warmii w województwie warmińsko-mazurskim, otrzymał prawa miejskie w roku 1308. Od 1350 roku do XIX wieku był stolicą Warmii oraz jej największym miastem. Lidzbark jest niewielkim miastem, za to urokliwym, położonym w dorzeczu dwóch rzek oraz otoczony lasem. Co warto zobaczyć w „Perle Warmii”?
Największa atrakcją jest Zamek Biskupów Warmińskich położony we wschodniej części miasta. Gotycki zamek został wzniesiony między rzeką Łyną a Symsarną. Sam zamek składa się z Sali Obrad (Kapitularzu), Małego Refektarza, Komnaty Zimowej i Letniej, Kredensu Zamkowego, Kaplicy Zamkowej, Wielkiego Refektarza oraz Kaplicy Domowej. Obok zamku znajduje się Przedzamcze oraz pozostałości systemu obronnego. Na zamku przebywało wiele znakomitości, między innymi Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek, Ignacy Krasicki, Karol XIII, Napoleon Bonaparte, i wielu innych.
Obecnie w zamku znajduje się muzeum oraz odbywają się różne imprezy kulturalne. Przedzamcze zostało niedawno sprzedane, odrestaurowane, odbudowane i wyremontowane i znajduje się w nim hotel.
Kolejną atrakcja miasta jest Kościół Świętego Apostoła Piotra i Pawła. Jego historia sięga jeszcze początków XIV wieku, kiedy to kościół był drewniany. Było on wielokrotnie odbudowywany po pożarach, a jego ostateczną odbudowę zakończono w roku 1718, wtedy to też wieża kościoła została nakryta charakterystycznym hełmem, składającym się z trzech piramidalnie nakładających się latarń. We wnętrzu znajdują się zabytkowe ołtarze, figury, obrazy a także płyta nagrobna Hildebrandta Ferbera z XVI w. Najcenniejszym zabytkiem jest przechowywany w skarbcu zakrystyjnym złota herma św. Idy, która powstała w 1420 roku.
W Lidzbarku znajduje się również część jednej z trzech bram prowadzących do miasta, zwana Wysoką Bramą. Jest to tak zwane przedbramie, przy którym istniał dawniej barbakan. Przedbramie to 4-pietrowa, gotycka budowla, pochodząca z 1352 roku. Po dwóch stronach znajdują się dwie baszty połączone ze sobą korpusem bramowym. W centralnej części przyziemia znajduje się ostrołukowy przejazd. Całość to imponująca budowla, dorównująca największym obiektom tego typu w Polsce.
W mieście warto również zobaczyć Oranżerię Krasickiego. Jest to barokowo-klasycystyczny pawilon ogrodowy wzniesiony w latach 1711-1724 dla biskupa Teodora Potockiego, a rozbudowany ok. 1770 roku dla biskupa Ignacego Krasickiego. Oranżeria jest wyjątkową budowlą na terenie Warmii, powstałą pod wpływem polskiej myśli architektonicznej z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Warto również odwiedzić Cerkiew Prawosławną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która stanowi wybitne dzieło architektury protestanckiej na Warmii. Cerkiew została wybudowana w latach 1818-1823, a jej koszt sfinansowany został przez Fryderyka Wilhelma III. Budynek jest drewniany w konstrukcji ryglowej, na kamiennej podmurówce. Stanowi ona trójnawową, pięcioprzęsłową bazylikę emporową z płytkim prezbiterium od północy oraz dwuwieżową fasadą od południa.
Lidzbark posiada wiele mniejszych i większych atrakcji turystycznych. Warto będzie odwiedzić i zobaczyć dodatkowo budynek dawnego młyna, kolejową wieżę ciśnień, zabytkowe doby znajdujące się w różnych częściach miasta, kaplice przy ulicy Bema oraz Bartoszyckiej.
Lidzbarski zamek jest jednym z punktów Szlaku Zamków Gotyckich, ale także przez same miasto przechodzi łączenie 8 szlaków turystycznych, między innymi szlaki piesze, rowerowe, kajakowe, z których najbardziej znanymi są wspomniany już Szlak Zamków Gotyckich oraz Szlak Kopernikowski.