Morze Bałtyckie jest nazywane również Bałtykiem. Bałtyk to morze śródlądowe mieszczące się na północy Europy do którego ma dostęp aż dziewięć państw. Akwen ten jest często wybierany jako punkt docelowy na turystyczne mapie Polski, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Bałtyk ma powierzchnię nieco ponad 415 tysięcy km kwadratowych jeżeli weźmiemy pod uwagę cieśninę Kattegat. Objętość natomiast wynosi niespełna 22 tysiące km kwadratowych. Linia brzegowa ma ok. 8100 km i jest dość mocno rozwinięta z wieloma zalewami, zatokami, półwyspami oraz wysepkami. Dostęp do Bałtyku mają Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy i Dania. Bałtyk ma dość niskie zasolenie, dlatego też zalicza się do wód słonawych. Do morza wpływa niemalże 250 rzek, a największe z nich to Wisła, Odra, Newa, Niemen, Lule, Gota, Angerman i Kemi. Temperatura wody waha się w okolicach 2,5 – 4,5 stopnia w miesiącach styczeń – kwiecień oraz 18 – 19 stopni w lipcu i sierpniu. W omawianym akwenie wodnym występuje wiele organizmów żywych. Możemy tutaj spotkać wiele gatunków ryb takich jak szprot, płoć, zimnica czy sandacz. Występują również ssaki: foka pospolita, morświn czy szaryta morska. Znajdziemy tutaj również kręgouste, gąbki wodne, jamochłony, wieloszczety, skorupiaki, mięczaki, szkarłupnie, żachwy czy ogonice.
Niestety Bałtyk jest również jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Czynnikami, które wpływają na taki stan rzeczy jest intensywne uprzemysłowienie, rozwój oraz powstawanie miast, budowa rowów melioracyjnych oraz ścieki i odpady. Dodatkowo po wkroczeniu wojsk rosyjskich i alianckich na tren Niemiec odkryto duże składowiska bojowych środków trujących oraz amunicji chemicznej, które postanowiono na podstawie konferencji poczdamskiej zatopić w Morzu Bałtyckim. Niestety nie ma wszystkich dokumentów mówiących o ilości jaką zatopiono w wodach Bałtyku. Mimo to Morze Bałtyckie jest z chęcią odwiedzane przez turystów w każdym z graniczących z nim państw. W okresie letnim w Polsce oblegane są plaże w Stegnie, Kołobrzegu, Rewie, Jastarni, Dziwnówku czy Międzyzdrojach. Na turystów czeka wiele atrakcji wodnych oraz kilometry piaszczystych plaż. Ciekawe do ujrzenia są również wały wydmowe oraz ciągnące się na ich zapleczu lasy. Nad Bałtykiem dominuje turystyka wypoczynkowa, campingowa. Znajdziemy tutaj wiele pól namiotowych, domków letniskowych, hotelików i hoteli. Mimo największej bazy noclegowej w Polsce w okresie letnim, wakacyjnym jest trudno znaleźć wolne miejsca noclegowe. Często trzeba je rezerwować dużo wcześniej wpłacając zaliczkę. Jednak kto chce pooddychać trochę jodem oraz spędzić miło czas nie będzie miał większych problemów z wydaniem kilkudziesięciu czy kilkuset złotych by mieć zapewniony nocleg.