Olsztyn – założony w XIV w., stolica województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie główny ośrodek kulturowy, gospodarczy i edukacyjny. Miasto z wieloma zabytkami, pięknymi jeziorami i największym lasem miejskim w Europie.
Pierwszym punktem na mapie turystycznej Olsztyna jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Zamek powstał w XIV w. a jego rozbudowa trwała jeszcze w kolejnych stuleciach. Przez znaczną część swojego istnienia był siedzibą kanonika-administratora dóbr kapitulnych, którą to w latach 1516-1519 oraz 1520-1521 pełnił Mikołaj Kopernik, min. organizując jego obronę w roku 1521 w wojnie z Zakonem Krzyżackim. W zamku znajduje się m.in. jedyny zachowany na świecie instrument astronomiczny wykonany i użytkowany przez Mikołaja Kopernika. W zamku znajduje się muzeum otwarte dla turystów oraz kawiarenka i sklepik z pamiątkami.
Kolejną atrakcją jest Wysoka Brama, która została wybudowana pod koniec XIV w. w celach obserwacyjno-obronnych oraz jako punkt kontroli celnej. Pierwotnie od przedmieścia była oddzielona fosą, przez którą przez którą przerzucony był most wykonany z drewna oraz zamykana ciężkimi wrotami. Jednak została w większości zniszczona w XIX w. w skutek pożaru. Po odbudowaniu przez pruskiego ministra ochrony zabytków pełniła funkcję łączenia z ówczesnym aresztem. Później miała zostać rozebrana jako nieużytek, jednak została uratowana dzięki ustanowieniu w niej remizy strażackiej. Pełniła ona wiele funkcji na przestrzeni dziejów, a obecnie mieści się w niej hotel.
Wiele osób znajdzie również przyjemność w zwiedzaniu licznych kościołów, z których godnymi polecenia są wybudowany w stylu neogotyckim Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa oraz wbudowana w stylu gotyckim Bazylika Archikatedralna Św. Jakuba Starszego. Turystów ucieszy wiadomość, że zwiedzanie powyżej wymienionych budynków sakralnych jest bezpłatne.
Olsztyn posiada wiele wspaniałych i godnych polecenia zabytków architektonicznych, ale to nie są jedyne atrakcje turystyczne. Przez Olsztyn przepływają trzy rzeki, znajduje się tutaj pięć jezior, dwa rezerwaty, muzeum przyrody oraz las miejski o powierzchni 1415 ha.
Ponad to w Olsztynie znajdują się planetarium i obserwatorium astronomiczne, dwa teatry, galerie wystaw, w których to można zobaczyć sztukę współczesną, grafikę oraz rzeźbę oraz wspaniałe szlaki turystyczne. Odbywają się tutaj również cykliczne imprezy, z których najbardziej znane to Kortowiada – coroczne juwenalia studenckie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, które to działają od roku 1974.
Olsztyn to miasto z bogatą historią, piękną przyrodą i wspaniałymi ludźmi. Jest to miejsce, które warto zaznaczyć na własnej karcie turystycznej.