Słupsk jest miastem powiatowym leżącym w północnej części naszego kraju w województwie pomorskim, 18 km od brzegów Bałtyku. Przez miasto przepływa rzeka Słupia, a jego patronem jest błogosławiony Bronisław Kostkowski – męczennik II wojny światowej. Same miasto leży w centrum atrakcyjnego regionu turystycznego, gdzie znajdują się miejscowości wypoczynkowe, takie jak Ustka, Łeba czy Rowy.
Słupsk jest uważany za perłę turystyczną regionu Pomorza Środkowego. Osoby chcące odwiedzić miasto znajdą tutaj wiele atrakcji turystycznych, na które składają się między innymi interesujące zabytki, piękna przyroda, czy miejsca historyczne. Do jednego z najatrakcyjniejszych budynków miasta należy ratusz miejski. Znajduje się on w centralnej części miasta, został on również wpisany na listę zabytków chronionych prawem. Jest to budowla w stylu neogotyckim, składająca się z parteru oraz dwóch pięter. Jednym z atrakcyjniejszych pomieszczeń jest gabinet prezydenta miasta, który składa się z dwunastu ścian, a w którym znajdują się zabytkowe witraże, tapety żyrandol gazowy czy biurko mające ponad 100 lat. W Słupsku znajduje się wiele kościołów gotyckich, między innymi Kościół
Mariacki z krzywą wieżą, Kościół św. Jacka, czy Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Dla osób lubiących architekturę sakralną będzie w Słupsku wiele do zwiedzania i zobaczenia. Łącznie w mieście znajduje się kilkanaście kościołów. Kolejnym zabytkiem architektonicznym jest Zamek Książąt Pomorskich, który został wybudowany w roku 1507 za panowania księcia Bogusława X. Oryginalnie był to budynek w stylu gotyckim, jednak w latach 1580-1587 został przebudowany na budynek o dwóch piętrach w stylu renesansowym. W pobliżu zamku znajduje się młyn zamkowy. Za czasów panowania niemieckiego licząc od roku 1653 nastąpiło stopniowe niszczenie zabytku, następnie w wieku XVIII został on zaadaptowany na koszary wojskowe, za po pożarze w roku 1821 na magazyny zbożowe. Obecnie w
salach wystawowych zamku znajduje się jedna z największych kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkacego. W centrum miasta znajdują się również zabytkowe kamienice z okresu międzywojennego.
Poza atrakcjami architektonicznymi w mieście odbywa się wiele cyklicznych imprez, które co roku przyciągają wielu turystów. Przykładowo w czerwcu można uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej, a w okresie letnim w Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej czy Jarmarku Gryfitów. We wrześniu natomiast w Słupsku odbywa się Festiwal Pianistyki Polskiej, a miesiąc później Jazz Festival. Miasto jest pełne niespodzianek, nie można się w nim nudzić w okresie letnim, ale także w innym miesiącach będzie zawsze możliwość do uczestniczenia w jakiejś atrakcji festiwalowej czy konkursowej.