Śniardwy

śniardwyŚniardwy to największe jezioro w Polsce znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to klasyczne jezioro polodowcowe, którego lustro wody znajduje się 116 metrów nad poziomem morza. Śniardwy wraz z innymi jeziorami tworzą „krainę wielki jezior polskich”.

jachty-śniardwyŚniardwy poprzez cieśninę Przeczną połączone są z jeziorami Mikołajskim oraz Bełdany. Dodatkowo krótkim kanalikiem również z jeziorem Łuknajno. Śniardwy są jeziorem dość płytkim o największej głębokości nieprzekraczającej 24 metrów. Średnia głębokość natomiast nie przekracza 10 metrów. Dno jest usłane głazami i to czasami dość płytko dlatego należy pamiętać o tym w przypadku nawigowania jachtem czy inną łodzią. Największa gęstość kamieni znajduje się w części południowej oraz wschodniej – głazy znajdują się tuż pod powierzchnią wody. Śniardwy również nie należą do jezior najbezpieczniejszych do pływania – przy nagłej zmianie pogody, gdy wzrasta siła wiatru, a ma on się gdzie rozpędzić, w ciągu kilku minut podnosi się wysoka, półtorametrowa, stroma fala. Nagłe zmiany pogody mogą zaskoczyć nawet doświadczonego turystę dlatego też nienależny lekceważy siły przyrody i być odpowiednio przygotowanym. Niebezpieczne są również białe szkwały, które można rozpoznać po wypiętrzonej, ciemnej chmurze w kształcie kowadła, która szybko przemieszcza się nad taflą jeziora. Mamy wtedy tylko kilka sekund na zrzucenie żagli.

jezioro-śniardwyJezioro najpiękniej zobaczyć o świcie gdy jeszcze lekka mgła unosi się nad wodą. Wtedy często nie widzimy brzegu i można odnieść wrażenie że mamy przed sobą morze a nie jezioro. Wokół Śniardw znajdziemy wiele pól namiotowych, portów oraz ośrodków wypoczynkowych. Żeglowanie po Śniardwach nie należy do najłatwiejszych. Główny tor wodny, z którego korzystają statki, prowadzi z Przeczki do Bramki Seksteńskiej, łączącej Śniardwy z jeziorem Seksty. Szlak ten jest oznakowany zielonymi stożkowymi bojami. Jego długość z Mikołajek do Pisza wynosi 26,3 km. Na jeziorze znajduje się aż 8 wysp oraz liczne zatoki. Najbardziej znana wyspa to Czarci Ostrów oraz Pajęcza Wyspa, która była miejsce kultów pogańskich. Jest ona porośnięta lasem mieszanym i ma kilka dogodnych podejść dla turystów. Jezioro Śniardwy jest piękne i niebezpieczne. Jednak warte zobaczenia.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.