Toruń – „gotyk na dotyk”

pomnik Mikolaja KopernikaToruń – miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, do dziś uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Gród Mikołaja Kopernika nie bez powodu popularnie nazywany jest „Krakowem Północy”. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym atrakcjom turystycznym tego miasta.

Zwiedzanie naturalnie zaczynamy od Rynku Starego Miasta, w centrum którego mieści się, odsłonięty w 1853r., pomnik Mikołaja Kopernika. Zaraz za nim znajduje się Ratusz Staromiejski, zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Okręgowego. Oprócz bogactwa architektonicznego, znajdują się tu więc również rozmaite arcydzieła polskiej sztuki gotyckiej (m.in. witraże, obrazy, rzeźby). Najważniejszym pomieszczeniem ratusza jest Sala Królewska, w której na przestrzeni wieków goszczono niemal wszystkich władców Polski.

pomnik Mikolaja Kopernika

Pomnik Mikolaja Kopernika

Naprzeciwko ratusza, od strony Wisły, znajduje się monumentalny, neorenesansowy Dwór Artusa. Aktualny wygląd dworu pochodzi z końca XIX wieku. Na przestrzeni wieków budynek był jednak wielokrotnie burzony i przebudowywany. najwięcej uwagi przyciągają półokrągłe okna oraz dwie wieżyczki, zawierające herby Brandenburgii oraz Cesarstwa Pruskiego. Na piętrze znajduje się bogato zdobiona Sala Wielka. Oprócz niej, dla zwiedzających udostępnione są również inne sale – Lustrzana, Srebrna, Mała i Ostatnia. Obecnie, Dwór Artusa pełni rolę centrum kulturalnego, w którym organizowane są wyłącznie najbardziej prestiżowe wydarzenia.

» Sprawdź aktualne oferty pracy w Toruniu

dwor Artusa

Dwor Artusa

Uwagę turystów przyciąga tu również kompleks znakomicie zachowanych kamienic mieszczańskich, które nadają całej starówce niepowtarzalnego klimatu. Spacerując między nimi możemy napotkać wiele innych atrakcji, jak choćby, rozciągający się wzdłuż Wisły i murów obronnych, Bulwar Filadelfijski. Toruńska starówka obfituje również w szereg zabytków sakralnych, m.in. Kościół św. Jana Chrzciciela, Kościół Wniebowzięcia NMP, czy Dwór św. Jerzego.

kosciol sw. Jana Chrzciciela

Kosciol sw. Jana Chrzciciela

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.