Turystyczne uroki Częstochowy

panorama CzestochowyCzęstochowa, jedno z najważniejszych miast województwa śląskiego, położona jest nad rzeką Wartą. Do dziś zachowało się tu bardzo wiele zabytków, które od wielu lat przyciągają coraz większe grupy turystów. Częstochowa słynie przede wszystkim z architektury sakralnej, dlatego też zwiedzanie miasta przez przybyłych pielgrzymów i turystów (głównie w miesiącach lipiec i sierpień) najczęściej zaczyna się  od Alei Najświętszej Marii Panny.

Aleja to półtorakilometrowy zespół kamienic, będący – jak już zostało wspomniane – głównym szlakiem pielgrzymkowym, którym dotrzeć można wprost do Starego Miasta, ale nie tylko. Obecnie pełni  rolę reprezentacyjną a budynki znajdujące się przy niej są przepięknymi zabytkami urbanistycznymi miasta. Projektantem alei był Jan Bernhard. To właśnie dzięki niemu kamienice posiadają niepowtarzalny, neoklasycystyczny styl, wyraźnie zaczerpnięty z kultur krajów zachodnich (m.in. Niemiec i Austrii). Obecnie aleja pełni rolę ośrodka handlowego dla turystów i pielgrzymów dzięki licznym kafejkom i sklepom z pamiątkami.

aleja Najswietszej Marii Panny

Aleja Najswietszej Marii Panny

Nie sposób mówić o sakralnym charakterze częstochowskiej architektury, jeżeli nie weźmiemy pod uwagę wszechobecnych kościołów. Zwiedzający mogą cieszyć się tu ogromnym bogactwem tego typu budowli. W Częstochowie zwiedzić możemy m.in.: XIV-wieczny Kościół św. Zygmunta, zaprojektowany na wzór prawosławny – Kościół św. Jakuba, neogotycką Archikatedrę św. Rodziny, Kościół pw. Świętego Imienia Maryi, Kościół i Cmentarz św. Rocha, czy Kościół pw. Józefa Rzemieślnika.

kosciol sw. Jakuba

Kosciol sw. Jakuba

Najbardziej charakterystyczną budowlą sakralną jest jednak niewątpliwie XIV-wieczna Jasna Góra, będąca sanktuarium klasztornym węgierskiego zakonu Paulinów i miejscem kultu ważnym dla pielgrzymek z całego świata. Jest to najważniejszy ośrodek kultu maryjnego w i jednocześnie największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Szczególne znaczenie klasztor uzyskał podczas potopu szwedzkiego, ponieważ to właśnie tam król Jan Kazimierz złożył słynne śluby, które według wielu – ostatecznie ocaliły niepodległość Polski.

Jasna Gora

Jasna Gora

Oprócz powyższych zabytków, na uwagę zasługują również położone nieopodal XVI-wieczne fortyfikacje jasnogórskie wraz z bramą wjazdową, która od 1987r. nosi nazwę bramy Jana Pawła II.

brama Jana Pawla II

Brama Jana Pawla II

Częstochowa słynie głównie z zabytków sakralnych, jednakże w mieście znajduje się również wiele obiektów kulturowych takich jak filharmonia, teatr, kino studyjne, galerie sztuki, dwie państwowe uczelnie wyższe i kilka prywatnych.  Jest to jedno z miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć.

 

 

 

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.