O tym mieście zrobiło się w ostatnich dniach sierpnia bardzo głośno, a to za sprawą oficjalnego zgłoszenia o dokonaniu niezwykłego znaleziska. Chodzi oczywiście o tak zwany „złoty pociąg”, który rzekomo jest zasypany między 45 a 65 kilometrem od Wałbrzycha. Gorączka poszukiwaczy skarbów i odkrywców tajemnic historii dosięgła cały świat. O samym Wałbrzychu zrobiło się na prawdę głośno między innymi w Chinach czy Stanach Zjednoczonych, nie wspominając już o krajach europejskich. Wszyscy szukają tajemniczego pociągu, przy okazji zwiedzając samo miasto. A Wałbrzych i jego okolice mają wiele do zaoferowania.
Najpiękniejszym i najbardziej znanym zabytkiem okolic miasta jest oczywiście zamek Książ. To jeden z największych zamków w Polsce i w Europie, a jednocześnie największy zamek na Dolnym Śląsku. Budowla stanęła na wysokości 395 metrów nad poziomem morza na urwistym skalnym cyplu, który otacza głęboka kotlina porośnięta lasem. Zapewne takie właśnie położenie sprawiało, że zamek był prawie nie do zdobycia przez wrogów. Zamek nazywano „perłą śląska” i „zamkiem z bajki”. Jego bogata architektura pozwala wyróżnić kilka stylów, a liczba pomieszczeń jest dość imponująca – ponad 400.
Zamek wybudowano w latach 1288-1292 pod rządami księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Historia budowli jest dość burzliwa i pełna tajemnic. A to przechodził z rąk polskich w czeskie, a to od książąt do rycerzy, a to od prawych rycerzy do rycerzy rozbójników. W jego pomieszczeniach stacjonowały wojska, w tym hitlerowskie. Stąd mnóstwo legend i tajemnic, w które obrosła pokaźna budowla. Dreszczyk emocji wywołuje labirynt podziemnych korytarzy, lochów i tajnych przejść, z którymi wiążą się liczne historie o ukrytych skarbach.
Podczas zwiedzania Wałbrzycha nie można także ominąć pałacu Czettritzów, zwanego dawniej „Zamkiem Wałbrzych”. Wybudowano go w latach 1606-1628 z inicjatywy rodziny von Czettritz. Pałąc przez wieki należał do rodziny Czettritzów, aż do momentu zakupu go przez Konrada Maksymiliana Hochberga. Wówczas przeszedł prace modernizacyjne, w drodze których dobudowano cylindryczną wieżę z klatką schodową, a w murze ustanowiono nowe wejście, które ozdobiono pseudorenesansowym portalem i herbem rodziny Hochbergów. Pałac to ważne miejsce na mapie Wałbrzycha. To tu między innymi mieszkała i zmarła słynna księżna Daisy, czyli Maria Teresa Pszczyńska, ciotka Winstona Churchilla, która była ostatnią panią na Książu i Pszczynie. Obecnie pałac jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa.
Warte zwiedzenia są także inne pałace, które można znaleźć na szlakach turystycznych Wałbrzycha. Zaliczyć do nich należy Pałac Albertich, Pałac Tielscha czy Mauzoleum. Wszystkie te pomniki historii łączy nie tylko piękno architektury oraz bardzo dobrze zachowane budownictwo, ale także liczne legendy i tajemnice, których na Dolnym Śląsku i w samym Wałbrzychu można usłyszeć całe mnóstwo.