Wawel to wzgórze znajdujące się w Krakowie na Pomoście Krakowskim. Jest to miejsce znane na turystycznej mapie Polski, odwiedzane nie tylko przez naszych rodaków, ale również przez osoby z całego świata. Na wzgórzu znajdziemy Zamek Królewski oraz bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława. W roku 1987 Wawel został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od roku 1994 został uznany za pomnik historii.
W miejscu gdzie znajduje się Wawel pierwsze oznaki osadnictwa datuje się na 100 tysięcy lat p.n.e. Miejsce to od zawsze było często odwiedzane ze względu na swoje położenie. Znajdowało się na przecięciu szlaków handlowych, dzięki czemu jego rozwój był nieunikniony. Uznaje się, iż Wawel był ośrodkiem władzy plemienia Wiślan, którego zręby powstawały na przełomie VIII oraz IX wieku. W wieku X Wawel wraz z Krakowem wszedł w skład powstającego państwa polskiego. Wawel przez stulecia był świadkiem niezwykłych wydarzeń historycznych, przemian oraz zwrotów, które miały wpływ również na dzisiejsze czasy. Dzisiaj Wawel jest w głównej mierze kojarzony z Zamkiem Królewskim, który jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej. Czym dokładnie zajmuje się muzeum? Jego głównymi celami jest gromadzenie oraz ochrona dzieł sztuki i pamiątek historycznych, ale również konserwacja budowli w celu zachowania ich stanu w jak najlepszej kondycji. Dodatkowo jego celem jest upowszechnianie w kraju oraz zagranicą swoich zabytków oraz wiedzy na temat Wawelu, ale również prowadzenie działalności wydawniczej, edukacyjnej i informacyjnej.
Przechodząc do samego Zamku – jest on renesansową rezydencją królewską. Ta dwupiętrowa budowla o charakterze renesansowym, barokowym z elementami klasycyzmu posiada pięć wież mieszkalnych oraz dziedziniec z arkadowymi krużgankami. Przez stulecia zamek był rozbudowywany oraz odnawiany. Wielu królów Polski wkładało w jego renowacje niemałe pieniądze, dzięki czemu stał się on perełką wśród polskich zamków. Turyści chcący zwiedzić zamek nie będą się nudzić. Można w nim ujrzeć na własne oczy między innymi sale królewskie, które powstały dla króla Stanisława Poniatowskiego, Salę Tronową w złotej dekoracji, Sale Rycerską czy Salę Balową z największym w Polsce plafonem. Obok zamku rozciągają się niezwykłe Ogrody Zamkowe, które zachowały elementy sztuki ogrodowej z różnych epok historycznych. Składają się one na trzy elementy. Pierwszy to ogród geometryczny z epoki dynastii Wazów, kolejny to wiszący ogród z XIX wieku. Ostatni to ogród geometryczny z lat międzywojennych. Zamek jest obiektem niezwykłym i wartym odwiedzenia. Pięknie usytuowany jest jednym z tych punktów, które każdy turysta chcący odwiedzić nasze piękny kraj, musi zobaczyć.