Ogromnym powodzeniem wśród turystów z całego świata cieszy się również Wrocław – stolica województwa dolnośląskiego. To przepiękne miasto leży w Pradolinie Wrocławskiej, w miejscu, gdzie krzyżują się cztery dopływy Odry. O atrakcyjności Wrocławia świadczy też fakt, że zalicza się on do najstarszych miast w Polsce. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym zabytkom.
Najstarszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski. Pierwsze wzmianki o mieszkańcach tego rejonu pochodzą jeszcze z IX w. Przyczyną takiego stanu rzeczy była dogodna lokalizacja wyspy. Ostów Tumski leży bowiem w miejscu, w którym przekroczenie Odry było stosunkowo najłatwiejsze. Obecnie wyspa jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Zwiedzający mogą podziwiać tu m.in. Katedrę św. Jana Chrzciciela, zabytkową ulicę Katedralną, Kościół św. Idziego, kościoły św. Bartłomieja i św. Krzyża, czy też 7-hektarowy ogród botaniczny.
Kolejnym zabytkiem, którego nie sposób ominąć, jest znajdujący się na rynku, Ratusz Staromiejski. Budowa budynku rozpoczęła się pod koniec XIII w. i trwała niemal 250 lat. Gotycki charakter podkreślają tu strzelista wieża o wysokości 66m. Budynek ratusza był wielokrotnie przebudowywany. Jego aktualny wygląd jest wynikiem gruntownej renowacji, przeprowadzonej w latach 80-tych XX wieku.
Godna uwagi jest również słynna Panorama Racławicka. Jest to obraz przedstawiający Bitwę pod Racławicami (1794) – jeden z najważniejszych epizodów insurekcji kościuszkowskiej. Inicjatorem projektu był Jan Styka – lwowski malarz, który zaangażował do współpracy nad dziełem Ludwiga Bollera i Wojciecha Kossaka. Do dziś, największy podziw wzbudzają rozmiary obrazu. Wymiary tego XIX-wiecznego, cykloramicznego arcydzieła wynoszą dokładnie 1500x11400cm.
Istotnym elementem turystycznym Wrocławia jest naturalnie również zabytkowy Rynek Starego Miasta. Pokaźne rozmiary kompleksu plasują go w ścisłej czołówce tego typu zabudowań w Europie.