Zwiedzanie Poznania

Muzeum Historii Miasta PoznaniaJednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski jest Poznań – stolica wielkopolski. Historia tego miasta sięga połowy XIII w., kiedy to oficjalnie wytyczono granice poznańskiego Starego Rynku. Dlatego też, zwiedzanie powinniśmy rozpocząć właśnie od tego miejsca.

Stary Rynek zbudowany jest na podstawie kwadratu, którego boki wynoszą 141m. Tak ogromne rozmiary plasują poznański rynek na trzecim miejscu wśród wszystkich tego typu budowli w Polsce. Pierwotnym przeznaczeniem rynku był szeroko pojęty handel. Znajdowały się tu również liczne warsztaty i manufaktury rzemieślnicze. Na wyższych piętrach kamienic znajdowały się natomiast mieszkania najbardziej zamożnych mieszkańców miasta.

stary rynek

Stary Rynek

Centralnym punktem Starego Rynku jest gotycki ratusz, którego powstanie datuje się na początek XIII w. Na skutek pożaru, budynek został jednak gruntownie przebudowany w latach 1550-60. Na bogato zdobioną fasadę budynku składają się wizerunki postaci antycznych, ale także członków dynastii Piastów i Jagiellonów. Od lat powojennych, poznański ratusz pełni rolę Muzeum Historii Miasta Poznania. Ponadto, to właśnie na ratuszowej wieży znajdują się słynne poznańskie koziołki.

Muzeum Historii Miasta Poznania

Muzeum Historii Miasta Poznania

Ważnym punktem jest Zamek Królewski – najstarsza tego typu budowla w Polsce. Powstał w połowie XIII w. z inicjatywy Przemysła I. Architektonicznie, stanowi on połączenie stylu gotyckiego i renesansowego. Zamek położony jest na wzgórzu, pierwotnie nazywanym górą zamkową (obecnie Górą Przemysła). W kolejnych latach zamek był wielokrotnie rozbudowywany. Modernizację budynku zakończył dopiero Kazimierz Wielki w 1337r.

Uwagę przykuwa również Kolegiata farna – kościół zaliczany do najpiękniejszych budowli sakralnych w Polsce. Jego budowa rozpoczęła się w połowie XVII w. i trwała niemal 80 lat. Kolegiata zachwyca, zarówno architekturą, jak i niesamowitym bogactwem eksponatów, których w tym miejscu po prostu nie sposób wymienić.

kolegiata farna

Kolegiata farna

 

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.