Białystok – miasto wielu kultur

Rynek Kościuszki

Białystok to miasto położone w północno-wschodniej części Polski nad rzeką Białą. Miasto jest stolicą województwa podlaskiego, a liczba mieszkańców nie przekracza trzystu tysięcy. Białystok leży na Wysoczyźnie Białostockiej znajdującej się w centralnej części województwa. Miasto znajduje się w obszarze funkcjonującym pod nazwą Zielone Płuca Polski – około 32% powierzchni to tereny zielone.
Największą atrakcją turystyczną miasta jest Pałac Branickich. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej w stylu późnobarokowym. Pałac jest często nazywany „Wersalem Północy”. Pierwotnie pałac był zamkiem obronnym, wybudowanym przez ówczesnych właścicieli Białegostoku – rodzinę Wiesiołowskich. Jednak największy rozwój kompleksu przypadł na okres panowania rodu Branickich,

Pałac Branickich

wtedy to właśnie zamek został przerobiony na Pałac. Po śmierci Jana Klemensa Branickiego miał być sprzedany i w czasie zaborów pełnić funkcję Letniej Rezydencji Carów, jednak zmieniono jego przeznaczenie i pałac stracił swój rezydencjonalny charakter. Dzisiaj w Pałacu swoją siedzibę ma rektorat Uniwersytetu Medycznego.
Kolejną atrakcją jest promenada położona w centrum miasta – Rynek Kościuszki. Przy jego wschodniej części stoi najstarszy zachowany kościół – Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Został on ukończony w 1621 roku i ufundowany przez Piotra Wiesiołowskiego. Za czasów Branickich został on przebudowany, dzięki czemu jego wnętrze uzyskało wystrój rokokowy. Szczególną uwagę zwracają osiemnastowieczne organy oraz pomnik Jana Klemensa Branickiego z roku 1775.
Wartym obejrzenia jest również Sobór św. Mikołaja w Białymstoku. Jest to katedra diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wzniesiona w latach 1843-1846 na miejscu świątyni unickiej. Budowla zbudowana jest w stylu klasycznym. Od roku 1992 przechowywana jest w niej relikwia św. Gabriela Zabłudowskiego.

Bazylika NMP w Białymstoku

Dla wielbicieli złocistego trunku znajdzie się również atrakcja. Białystok to siedziba browaru Dojlidy. Powstał on w roku 1768 i został postawiony przez, jakżeby inaczej, Jana Klemensa Branickiego. W czasie I wojny światowej browar się uchował niemal nienaruszony, jednak wojska rosyjskie wywiozły z browaru urządzenia browarnicze. Po II wojnie światowej z browaru nie pozostało prawie już nic. Jednak po 1948 roku browar został odbudowany przez ówczesne władze Polski i funkcjonuje do dziś – właścicielem jest Kompania Piwowarska S.A.
Białystok posiada jeszcze masę atrakcji turystycznych, pięknych zabudowań, klasztorów, kościołów, dworków, pałacyków, cmentarz i dworków. Posiada również wiele szlaków turystycznych oraz wygodnych hoteli – jeden dzień to za mało by zobaczyć wszystko!

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.