Ciekawe miejsca w Łodzi

piotrkowskaBliskie sąsiedztwo stolicy naszego kraju sprawia, że nie mniej atrakcyjna Łódź jest dość często pomijana podczas podejmowania turystycznych wypraw. Miasto położone jest na Wzniesieniach Łódzkich nad rzeką Ner. Stanowi ono centrum Łódzkiego Okręgu Przemysłowego, przez co często zapomina się o jego niewątpliwych walorach turystycznych. Spróbujmy więc nieco przybliżyć najbardziej charakterystyczne miejsca.

» Sprawdź aktualne oferty pracy w Łodzi

Jednym z najjaśniejszych punktów miasta jest 4-kilometrowa ulica Piotrkowska. Jest to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Łodzi. Łączy ze sobą dwa place – Wolności i Niepodległości. Ta najstarsza ulica miasta początkowo pełniła jedynie rolę komunikacyjną. Z biegiem czasu jednak, stała się nowoczesnym ośrodkiem handlowym i kulturowym, skupiając niemal wszystkie ważniejsze instytucje miasta. Tutaj także znajduje się osławiona Galeria Wielkich Łodzian – zbiór rzeźb odlanych z brązu, upamiętniających najwybitniejszych mieszkańców tego miasta.

ulica piotrkowska

Ulica Piotrkowska

Bardzo atrakcyjne są również łódzkie parki. Obecnie na terenie miasta znajduje się ich ponad trzydzieści, a 11 z nich wpisano na oficjalną listę zabytków kultury. Wiele z nich pochodzi bowiem jeszcze z początków XIXw., kiedy miasto miało charakter wyłącznie przemysłowy. Najważniejszym elementem zieleni jest Las Łagiewnicki, będący największym miejskim terenem rekreacyjnym w Europie (jego powierzchnia wynosi ponad 1200ha).

Las Lagiewnicki

Las Lagiewnicki

 

Istotną rolę odgrywa również willa Leopolda Kindermanna. Ten zbudowany w 1903 roku budynek stanowi bowiem jeden z najlepszych przykładów architektury secesyjnej na terenie Polski. Autorem projektu willi był jeden z najwybitniejszych architektów miasta – Gustaw Landau-Gutenteger. Klarowny, jednolity styl oraz liczne zdobienia (stiuki,witraże) sprawiły, iż obecnie rozważa się utworzenie w tym miejscu muzeum polskiej secesji.

willa Leopolda Kindermanna

Willa Leopolda Kindermanna

 

willa Leopolda Kindermanna

Willa Leopolda Kindermanna

 

willa Leopolda Kindermanna

Willa Leopolda Kindermanna

 

 

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.