Frombork – klejnot Warmii

Frombork

Frombork

 Klejnot Warmii lub inaczej Gród Kopernika to właśnie Frombork, miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim nad Zalewem Wiślanym na Równinie Warmińskiej. W 2010 roku obchodził 700-lecie nadania praw miejskich, jak i również 500-lecie przyjazdu na stałe Mikołaja Kopernika do Fromborka.

Na atrakcyjność miasta wpływa jego malownicze położenie, a także bogata historia regionu oraz związane z nią zabytki. Już ponad siedem wieków Frombork jest siedzibą Kapituły Warmińskiej, która niedawno obchodziła swoje 750-lecie. Największą atrakcją turystyczną miasta jest zespół katedralny położony na wzgórzu złożony z katedry, obwarowań katedralnych oraz otoczony budynkami dawnych kanonii. Największym z budynków jest Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Andrzeja Apostoła. Jest to średniowieczna, gotycka katedra, będąca jednocześnie najstarszą budowlą fromborskiego wzgórza. Zbudowana została w XIV wieku, posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego oraz Zbawiciela. Kolejnym budynkiem wchodzącym w skład kompleksu jest dawny pałac

Frombork-Kopernik

Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku

biskupi, obecnie pełniący rolę Muzeum Mikołaja Kopernika. Jest to budowla gotycka znajdująca się w południowo-wschodniej części wzgórza. Pałac ponad 60 lat temu spłonął, później został odbudowany, mieszcząc obecnie pamiątki po wielkim astronomie.

Kolejną atrakcją jest dzwonnica, czyli tak zwana Wieża Radziejowskiego, która jest najwyższą budowlą na Wzgórzu Katedralnym. Obecnie pełni ona różne funkcje. Mieści się w niej między innymi planetarium, w którym wyświetlane są obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na naszej planecie, jak i dowolnej pory roku. Znajduje się tutaj również wystawa sztuki współczesnej oraz unikatowe wahadło Foucaulta, które służy do naocznego udowodnienia obrotowej natury Ziemi. Kolejnym budynkiem jest Wieża Kopernika. Zbudowana została na początku XV wieku, kiedyś uważana za prywatne obserwatorium astronoma, jednak dzisiaj wiadomo, że była ona jego mieszkaniem na wypadek wybuchy wojny. W sezonie letnim już od ponad 40 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty prowadzą muzycy z Polski oraz z zagranicy i odbywają się we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia każdego roku.

frombork-zalew

Widok na Zalew Wiślany

Na terenie gminy można dodatkowo prócz zwiedzania uprawiać turystykę aktywną. Wody Zalewu Wiślanego są przez turystów używane w celach wypoczynku na plaży, ale również do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo, ale również sporty motorowe na wodzie. Zimą możemy poobserwować wyścigi bojerów. Frombork to miasto pełne zabytków, z niezwykłą historią i ogromnymi możliwościami spędzania wolnego czasu. Jest to jedne z tych miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć udając się w północną część Polski.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.