Giewont

Giewont-z-oddaliGiewont to góra, która jest najbardziej rozpoznawalną górą w Polsce.  Nawet najwięksi laicy będą w stanie wskazać na zdjęciu właśnie Giewont, dzięki najbardziej charakterystycznemu krzyżowi na jego szczycie.

Góra-GiewontGiewont jest nazywany również „Śpiącym Rycerzem”, dzięki jego podobieństwu do leżącego rycerza. Góra ta to symbol Zakopanego i jest równie piękna co niebezpieczna. To właśnie na tej górze zginęło najwięcej osób w Tatrach, jednak takie negatywne statystyki nie odstraszają turystów. Przyciąga on do siebie osoby chcące stanąć na jego wierzchołku i dotknąć „legendarnego” krzyża. Zacznijmy jednak od początku. Giewont jest szczytem usytuowanym w Zachodnich Tatrach i ma 1894 metry wysokości. Składa się on z trzech części, a więc Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) oraz Długiego Giewontu (1876 m). Razem ich długość osiąga 2,7 km. Opisywana góra znajduje się również na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego pomiędzy czterema dolinami (Bystrą, Małą Łąką, Strążyską oraz Kondratową), a wejście na jej szczyt możliwe jest od strony południowej. Wspominany już krzyż znajduje się na szczycie Giewontu. Ma on 15 metrów i przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy go z każdego miejsca w Zakopanem. Krzyż został wybudowany w 1901 roku na 1900 rocznicę urodzin Jezusa Chrystusa. Obecnie jest on punktem docelowym wielu pielgrzymek. Nie jest to niestety idea dobra – wielokrotnie zdarzało się, iż turyści ginęli poprzez uderzenia pioruna w metalowy krzyż.

GiewontNa Giewont można dojść trzema szlakami – Doliną Strążyską , Doliną Kondratową lub Doliną Małej Łąki. Każdy ze szlaków zajmuje od 2 do 3 godziny podróży. Każdy z nich jest o jednakowej skali trudności. Docierając na szczyt góry ujrzymy przepiękny widok na Zakopane oraz na pozostałe tatrzańskie szczyty. Przy pięknej pogodzie zobaczymy Babią Górę oraz Gorce. Bardzo ważne jest to, iż w momencie gdy pogoda się zepsuje, a w szczególności gdy zacznie się burza, należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Niestety większość turystów traktuje wejście na Giewont jak niedzielny spacerek, a góra jest naprawdę niebezpieczna. Wybierając się na jej szczyt dobrze jest mieć już odpowiednie doświadczenie. W porach zimowych bezpieczniej będzie obserwować górę z jej podnóża. Zawsze przed decyzją o wejściu na Giewont trzeba sprawdzić prognozę pogody, a w sezonie letnim należy pamiętać o możliwych kolejkach na samym szczycie. Każdy, nawet już doświadczony taternik powinien pamiętać, iż Giewont , ale podobnie jak i inne szczyty, są zdradliwe i niebezpieczne. Przed wyprawą trzeba się dobrze przygotować ponieważ nie każdy, nawet najpiękniejszy widok, jest wart zdrowia lub życia.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.