Iława

ilawa-ratuszIława jest kojarzona zazwyczaj z jeziorami oraz węzłem kolejowym. Dlaczego? Ponieważ pełni ważną rolę w transporcie kolejowym na Warmii i Mazurach. To właśnie na iławskim, pięknym Dworcu Głównym zatrzymuje się między innymi Pendolino, a wiele tras wymaga przesiadki właśnie w Iławie. Samo miasto położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. Leży także nad najdłuższym jeziorze w Polsce – Jezioraku. Przez miasto przepływają dwie rzeki – Iławka oraz Tynwałd.
Wyjątkowości miastu nadaje także największa w Polsce wyspa śródlądowa, Wielka Żuława. Iławę zalicza się także do miast należących do Zielonych Płuc Polski. Jest tutaj między innymi od północy i zachodu Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, który chroni unikatowe fragmenty lasów, tereny lęgowe ptactwa, leśne jeziora, torfowiska i liczne pomniki przyrody. ilawa-kurs-zeglugiW tychże lasach znajduje się między innymi ośrodek wypoczynkowy dla Dziennikarzy TVP. Miłośnicy jazzu mogą cieszyć się wyjątkową atmosferą najstarszego festiwalu tego rodzaju muzyki, który odbywa się rok rocznie w Iławie o nazwie Old Jazz Meeting – Złota Tarka. Warto wskazać, że pod Iławą, nad jeziorem Silm, znajduje się ośrodek szkoleniowy dla kandydatów na kapitanów żeglugi morskiej i pilotów portowych, którzy uczą się manewrować statkami morskimi na zminiaturyzowanych modelach.
Iława także daje niezwykłą, unikalną wręcz możliwość przepłynięcia z miasta do Morza Bałtyckiego przez jezioro Jeziorak i dalej zabytkowym Kanałem Elbląskim. Liczne zabytki przyrodnicze, rezerwaty, piękne jeziora sprawiają, że Iława jest niezwykle atrakcyjnym miastem na letni czas.
Miasto otrzymało prawa miejskie w 1305 roku z inicjatywy komtura krzyżackiego z Dzierzgonia, Sieghondy von Schwarzburga. On to na półwyspie przy Jezioraku założył osadę, która powstała na miejscu osady staropruskiej. ilawa-pociagW 1317 roku odnowiono przywilej miejski. Najstarsze zapiski dotyczące miasta określają go mianem Ylawia czy Deutschen Ilow, Deutschen Ylaw czy po prostu Ylow. Miasto oferuje także turystom liczne zabytki, które można śmiało zwiedzać. Należy do nich między innymi układ urbanistyczny, Kościół Przemienienia Pańskiego z połowy XV wieku, Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1933 roku. Świadkami historii miasta są także pozostałości po murach obronnych czy ratusz z końca XIX wieku czy właśnie zachwycający budynek Dworca kolejowego z 1905 roku. W samym mieście można podziwiać stare kamienicy oraz domy, w tym m.in. przy ulicy Kościuszki, Niepodległości czy wodociągowe wieże ciśnień. Na terenie miasta można także zobaczyć młyn wodny, fosę miejską czy pałacyk neoklasycystyczno-secesyjny czy 4 barokowe rzeźby – Jowisza, Junony, Meduzy i Herkulesa z połowy XVIII wieku, które pochodzą z pałacyku w Kamieńcu (1976 r.).

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.