Niekwestionowaną, zimową stolicą Polski, jest Zakopane. Jednak w drugiej części kraju, na Zachód, znajduje się druga zimowa stolica Polski, Karpacz. Jeśli ktoś lubi góry i nie lubi tłoku, to Karpacz będzie dla niego idealnym miejscem na odpoczynek. Znajdujący się obecnie w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, położony jest w Sudetach Zachodnich, nad rzeką Łomnicą. Historycznie Karpacz należy do Dolnego Śląska. Liczy ponad 4800 mieszkańców.
Historia miasta sięga XII wieku, kiedy to nad rzeką powstała osada poszukiwaczy złota. Pierwsze zapiski o Karpaczu można odnaleźć w Księgach Walońskich z końca XIV wieku. Dzielnica Płóczki pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 21 maja 1814 roku. Miasto stało się także azylem dla uciekających z powodów religijnych Czechów podczas wojny trzydziestoletniej. Karpacz dzięki poświęconej w 1681 roku kapliczce św. Wawrzyńca na Śnieżce, Karpacz stał się punktem na szlaku religijnym.
Rok 1772 przyniósł powstanie pierwszej szkoły ewangelickiej. W 1844 roku poświęcono jeden z najważniejszych obecnie punktów turystycznych na mapie miasta, a mianowicie kościółek Vang. Budowla ta, zbudowana z drewna, została przywieziona z norweskiego miasteczka Vang. Dzisiaj znana jest pod nazwą Świątyni Wang.
Wraz z możliwością szybszego i bardziej komfortowego sposobu podróżowania, Karpacz zaczęły odwiedzać coraz to nowe grupy turystów. Szybko więc musiała powstać infrastruktura hotelowo – restauracyjna. Kiedy nastaje II połowa XIX wieku, Karpacz, a przynajmniej jego górna część, zwana Brueckenberg dysponowała około 12 hotelami i 54 pensjonatami na łączą liczbę ponad tysiąca miejsc noclegowych.
II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na mieście i jego mieszkańcach. Po 1945 roku Karpacz znalazł się w granicach Polski. Rozpoczęły się prace nad nadaniem odpowiedniej nazwy miastu. Do tej pory posługiwał się niemieckojęzyczną nazwą. W 1946 roku Komisja Ustalania Nazw Miejscowości wskazała nazwę Drogosławice jako obowiązującą. Mieszkańcy jednak mocno protestowali przeciw takiemu nazewnictwu. W maju 1946 roku przyjęto ostatecznie nazwę Karpacz. Nazwa ta jest pochodną pojawiającej się rok wcześniej nazwy Karbacz.
Niemiecka cześć ludności, zamieszkująca Karpacz, została wysiedlona do Niemiec. Tymczasem w mieście powstało osiedle Karpacz, a całe miasto zaczerpnęło nazwę właśnie od tego osiedla.
Jako że Karpacz jest dość starą miejscowością, to i zachowały się piękne, stare budowle. Oto kilka przykładów: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Świątynia Wang oraz cmentarz przy niej, schronisko „Samotnia”. Jeśli nie architektura, to Karpacz warto zobaczyć choćby ze względu na przepiękne widoki, które towarzyszą turystom wszędzie.