Karpacz, druga zimowa stolica Polski

karpacz-szczyt-sniezkiNiekwestionowaną, zimową stolicą Polski, jest Zakopane. Jednak w drugiej części kraju, na Zachód, znajduje się druga zimowa stolica Polski, Karpacz. Jeśli ktoś lubi góry i nie lubi tłoku, to Karpacz będzie dla niego idealnym miejscem na odpoczynek. Znajdujący się obecnie w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, położony jest w Sudetach Zachodnich, nad rzeką Łomnicą. Historycznie Karpacz należy do Dolnego Śląska. Liczy ponad 4800 mieszkańców.
Historia miasta sięga XII wieku, kiedy to nad rzeką powstała osada poszukiwaczy złota. Pierwsze zapiski o Karpaczu można odnaleźć w Księgach Walońskich z końca XIV wieku. Dzielnica Płóczki pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 21 maja 1814 roku. Miasto stało się także azylem dla uciekających z powodów religijnych Czechów podczas wojny trzydziestoletniej. Karpacz dzięki poświęconej w 1681 roku kapliczce św. Wawrzyńca na Śnieżce, Karpacz stał się punktem na szlaku religijnym.Karpacz
Rok 1772 przyniósł powstanie pierwszej szkoły ewangelickiej. W 1844 roku poświęcono jeden z najważniejszych obecnie punktów turystycznych na mapie miasta, a mianowicie kościółek Vang. Budowla ta, zbudowana z drewna, została przywieziona z norweskiego miasteczka Vang. Dzisiaj znana jest pod nazwą Świątyni Wang.
Wraz z możliwością szybszego i bardziej komfortowego sposobu podróżowania, Karpacz zaczęły odwiedzać coraz to nowe grupy turystów. Szybko więc musiała powstać infrastruktura hotelowo – restauracyjna. Kiedy nastaje II połowa XIX wieku, Karpacz, a przynajmniej jego górna część, zwana Brueckenberg dysponowała około 12 hotelami i 54 pensjonatami na łączą liczbę ponad tysiąca miejsc noclegowych.
II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na mieście i jego mieszkańcach. Po 1945 roku Karpacz znalazł się w granicach Polski. Rozpoczęły się prace nad nadaniem odpowiedniej nazwy miastu. Do tej pory posługiwał się niemieckojęzyczną nazwą. W 1946 roku Komisja Ustalania Nazw Miejscowości wskazała nazwę Drogosławice jako obowiązującą. karpacz-sniezkaMieszkańcy jednak mocno protestowali przeciw takiemu nazewnictwu. W maju 1946 roku przyjęto ostatecznie nazwę Karpacz. Nazwa ta jest pochodną pojawiającej się rok wcześniej nazwy Karbacz.
Niemiecka cześć ludności, zamieszkująca Karpacz, została wysiedlona do Niemiec. Tymczasem w mieście powstało osiedle Karpacz, a całe miasto zaczerpnęło nazwę właśnie od tego osiedla.
Jako że Karpacz jest dość starą miejscowością, to i zachowały się piękne, stare budowle. Oto kilka przykładów: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Świątynia Wang oraz cmentarz przy niej, schronisko „Samotnia”. Jeśli nie architektura, to Karpacz warto zobaczyć choćby ze względu na przepiękne widoki, które towarzyszą turystom wszędzie.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.