Kielce- miasto w górach Świętokrzyskich

Kielce

Starówka w Kielcach

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego umiejscowione w południowej części centralnej Polski. Położone są w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Jest to ośrodek gospodarczy, regionalny oraz turystyczny. N terenie przynależnym do Kielc znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody, z czego cztery to rezerwaty geologiczne. Jest to także miejsce z wieloma wspaniałymi zabytkami, które warto odwiedzić.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta jest Pałac Biskupów Krakowskich. Został on wzniesiony w pierwszej połowie wieku XVII przez Tomasza Poncino z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Pałac jest przykładem polskiej rezydencji z epoki Wazów. Był wiele razy przekształcany, w

palac-biskupow

Pałac Biskupów w Kielcach

szczególności w XIX w., ale w dalszym ciągu ma pierwotną bryłę, a także zachował się oryginalny wystrój większości wnętrz oraz dekoracja elewacji. Od roku 1971 w pałacu mieści się Muzeum Świętokrzyskie, od 1975 roku natomiast Muzeum Narodowe. Na tyłach tego przepięknego dzieła architektonicznego mieści się Ogród Włoski. Kolejny zabytek, który warto odwiedzić jest to Kościół Św. Wojciecha, który jest najstarszą świątynią w Kielcach, której początki sięgają wieku X. Obecne zabudowania pochodzą z XVIII w. Drugą z kolei świątynią wartą zobaczenia jest Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, która została wzniesiona w roku 1171 przez biskupa krakowskiego Gedeona. Była ona wielokrotnie przebudowywana w końcu uzyskując wygląd wczesnobarokowej trójnawowej bazyliki, z pozostałościami stylu romańskiego. Obok Pałacu Biskupów Krakowskich mieści się Pałac Tomasza Zielińskiego, który to w latach 1847-1858 był dzierżawiony przez imiennika. W tamtym czasie było tam muzeum, a także ośrodek mecenatu artystów w którym gościło wielu znanych malarzy, m.in. Franciszek Kostrzewski, Józef Szermentowski, czy January Suchodolski. Obecnie mieści się w nim siedziba Domu Środowisk Twórczych. Tuż obok pałacu biegnie czerwony szlak miejski, będący szlakiem turystycznym prowadzącym przez ciekawe i niezapomniane zabytki.
W Kielcach obejrzeć można także kościół garnizonowy, który w latach 1902-1904 został wzniesiony jako cerkiew. Znajduje się tutaj również jedna z nielicznych świątyń ekumenicznych w Polsce – Kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. Kolejnym zabytkiem wartym uwagi jest Dworek Laszczyków – wykonany z modrzewia w roku 1788 kryty jest łamanym gontem. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej. Kielce są pełne zabytków i nie sposób ich wszystkich opisać. Będąc w tym mieście na pewno należy zwidzieć, prócz lokacji już

Karczowka

Karczówka

opisanych rynek, gdzie znajduje się figura św. Tekli z 1765 r., cmentarz żydowski z roku 1868, Dworek Karscha, w którym swoją pracownię miał malarz Jan Styka, ulicę Henryka Sienkiewicza gdzie znajduje się szereg zabytkowych budowli, m.in. Teatr im. Stefana Żeromskiego, hotele Wersal oraz Bristol, czy budynek secesyjny, w którym obecnie znajduje się bank.
Tak jak wspomnieliśmy w obrębie Kielc znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Są to m.in.: Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia czy Bisak-Białogon. Będąc już w Kielcach warto zobaczyć nie tylko zabytki architektoniczne, ale również zapierające dech w piersiach pomniki przyrody i piękne parki krajobrazowe.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.