Kilka słów o Krakowie

piotrkowskaNie ulega wątpliwości, że Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych naszego kraju. Świadczyć może o tym fakt, że do końca XVIII w. był on pełnoprawną stolicą Polski. Według oficjalnych rankingów, Kraków znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej atrakcyjnych miast Europy.

Centralnym punktem turystycznego Krakowa jest Rynek Główny. Jego powierzchnia wynosi ok 200m2 co czyni go jednym z największych placów w Europie. Początkowo, pełnił on przede wszystkim funkcję handlową. Z czasem zaczęły pojawiać się tu także ośrodki administracyjne i kulturalne. Obecnie, Rynek Główny stanowi prawdziwe centrum życia miasta. Odbywają się tu najważniejsze uroczystości i wydarzenia kulturalne, które swoją renomą codziennie przyciągają tysiące turystów.

rynek glowny

Rynek Glowny

Wprost nieopisane bogactwo architektoniczne krakowskiego rynku sprawia, że ciężko jest wyróżnić poszczególne budowle. Bez wątpienia, jedną z najbardziej charakterystyczną z nich jest Kościół Mariacki, położony w jego północno-wschodnim narożniku. Gotycki styl kościoła podkreślają dwie strzeliste wieże. Wyższa z nich ma wysokość 82m i to właśnie z niej codziennie odgrywany jest Hejnał Mariacki.

kosciol mariacki

Kosciol Mariacki

Obok Rynku Głównego, najważniejszą atrakcją turystyczną Krakowa jest Zamek Królewski na Wawelu. Począwszy od XIV w. pełnił on rolę siedziby wszystkich koronowanych głów Polski. Pierwotnie kompleks zamkowy zbudowany był w stylu gotyckim, jednak fascynacja architekturą zachodnią sprawiła, że za czasów ostatnich Jagiellonów dokonano gruntownej przebudowy, czyniąc z zamku prawdziwą perłę architektury renesansowej.

Zamek Krolewski na Wawelu

Zamek Krolewski na Wawelu

Wśród licznych atrakcji turystycznych Krakowa, wymienić należy jeszcze między innymi: Katedrę na Wawelu, Sukiennice, Barbakan, Muzeum Czartoryskich, Teatr Stary, Krakowski Kazimierz, czy Sanktuarium w Łagiewnikach. Tak ogromne bogactwo miasta sprawia, że można je zwiedzać całymi tygodniami, a każdy dzień umożliwi nam prawdziwy kontakt z historią, która w Krakowie rzeczywiście daje się dotknąć i sprawia, że z tego miasta naprawdę nie chce się wyjeżdżać.

katedra na wawelu

Katedra na Wawelu

 

Barbakan

Barbakan

 

muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich

 

 

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.