Malbork – perła gotyku

Zamek w Malborku

Malbork, z niemieckiego Marienburg, to miasto położone nad rzeką Nogat w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Malbork nabył prawa miejskie w roku 1286, jednak ślady osadnictwa w tym zacnym mieście pochodzą z dużo wcześniejszych okresów. Na terenie, na którym usadowione jest miasto odkryto relikty rzymskie, a osadnictwo datuje się na młodszą epokę kamienia.
Jeżeli chodzi o same zabytki, to jednym z najlepiej rozpoznawalnych jest oczywiście zamek wielkich mistrzów krzyżackich. Ta warownia zbudowana jest z cegły w stylu gotyckim, otoczona fosą, a wznoszona była w kilku etapach – zaczynając od XIII w. do XV w. przez zakon krzyżacki. Zamek w latach 1309-1457 był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego oraz władz Prus Zakonnych, później w latach 1457-1772 rezydencją królów Polski. W latach 1773-1804 został zdewastowany, a następnie rekonstruowany w latach 1817-1842 oraz 1882-1944. Został zniszczony podczas II Wojny Światowej i ponownie rekonstruowany od roku 1947. Zamek został wpisany do rejestru zabytków, później został ustanowiony pomnikiem historii, a od roku 1997 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek, czy też kompleks zamkowy składa się z trzech oddzielnych zamków: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego, zwanego również Przedzamczem. Pierwszy jest czworoboczny z dziedzińcem otoczonym krużgankami, drugi wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza, gdzie znajduje się m.in. Wielka Komturia czy Pałac Wielkich Mistrzów. Zamek Niski składa się z szeregu zabudowań gospodarczych oraz Karwanu i kaplicy św. Bartłomieja.

Warownia w Malborku

Prócz zamku można również podziwiać ratusz, który został wzniesiony w latach 1365-1380, w miejscy wcześniejszego ratusza. Był on rekonstruowany w 1901 roku przez znanego konserwatora Conrada Steinbrechta. Budynek jest zbudowany na planie prostokąta, podpiwniczony, o dwóch kondygnacjach. W piwnicach ratusza przed wojną znajdowała się restauracja „Ratskeller”. Kolejną atrakcją turystyczną jest Brama Mariacka, zwana także Szumską czy Przewozową. Zbudowana została wraz z systemem obronnym w wieku XIV. Jest ona zbudowana w stylu gotyckim, a po pożarze dachu w 1838 roku otrzymała charakterystyczną nadbudówkę z muru pruskiego. Kolejną bramą wartą uwagi jest Brama Garncarska, która została wybudowana najprawdopodobniej w roku 1380. Znajdował się w niej przejazd oraz dwa wejścia dla pieszych. Gdzieniegdzie w mieście można również zauważyć resztki murów obronnych, które łączyły baszty oraz bramy. Mają one konstrukcję arkadową, stosunkowo cienkie, jak na konstrukcję obronną. Z średniowiecznych umocnień zachował się wschodu fragment ceglanych murów wraz z Bramą Garncarską oraz od południa Baszta Mariacka, a także od zachodu mur oporowy wysoczyzny miejskiej. Dodatkowymi atrakcjami będą gotycki kościół św. Jana, który powstał w II połowie XIV w., kościół św. Jerzego, który został zbudowany w czasach polskich latach 1711-1712, a także Szkoła Łacińska, która została zbudowana w 1352 roku przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode.
Malbork jest pełen atrakcji, odbywają się tutaj rekonstrukcje oblężenia zamku oraz wiele imprez o tematyce średniowiecznej. Punkt konieczny do odwiedzenia na mapie turystycznej każdego szanującego się podróżnika.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.