Najważniejsze zabytki Warszawy

Palac Kultury I NaukiWedług najnowszych rankingów, Warszawa wciąż pozostaje najbardziej atrakcyjnym miastem turystycznym w naszym kraju. Bez wątpienia, wynika to z faktu, że to właśnie miasta stołeczne od zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem, przez co mogą one liczyć na stały napływ turystów, niezależnie od pory roku. Postanowiliśmy nieco przybliżyć w tym miejscu niektóre z najważniejszych zabytków naszej stolicy.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest Pałac Kultury i Nauki. Pałac został oddany do użytku w 1955 roku, jako dar od narodu radzieckiego. Początkowo nosił on nazwę Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Centralne położenie i pokaźne rozmiary sprawiają, że nierzadko jest on pierwszym punktem na mapie turystycznej Warszawy. Architektonicznie, stanowi on mieszankę różnych stylów – od art deco, przez socrealizm, a na historyzmie skończywszy. Na 42 kondygnacjach pałacu mieści się wiele rozmaitych instytucji użyteczności publicznej. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia Sala Kongresowa, z widownią na ok. 3000 miejsc. Oprócz tego, w pałacu znajduje się również szereg instytucji naukowych, teatrów, czy kin.

Palac Kultury i Nauki

Palac Kultury I Nauki

Kolejnym punktem, którego nie sposób ominąć, jest Zamek Królewski. Szczególną uwagę zwraca jego historia. Początki budowy sięgają jeszcze końca XII w. Przez wiele stuleci zamek stanowił siedzibę wielu najważniejszych osobistości państwa. Doszczętnie zniszczony przez hitlerowców w 1944 r., został odbudowany na początku lat 70-tych. Obecnie zamek uchodzi za jedną z najważniejszych skarbnic historii Rzeczypospolitej. Według danych szacunkowych, co roku odwiedza go niemal pół miliona ludzi.

zamek krolewski

Zamek Krolewski

Łazienki Królewskie stanowią zespół pałacowo-ogrodowy, obok którego po prostu nie można przejść obojętnie. Łazienki powstały jeszcze za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do dziś zachwycają bogactwem architektonicznym i przyrodniczym. Ich ogromna powierzchnia (ok. 80 ha) od wieków wywołuje piorunujące wrażenie na turystach ze wszystkich zakątków świata.

To oczywiście tylko niektóre z najważniejszych atrakcji Warszawy. Stolica Polski jest bowiem prawdziwą skarbnicą polskiego dziedzictwa, dlatego też każdy szanujący się turysta powinien spędzić w niej przynajmniej kilka dni.

lazienki krolewskie

Lazienki Krolewskie

 

lazienki krolewskie

Lazienki Krolewskie

 

1 Komentarz

  • Okey. Tylko tak trochę mało tego. :( spodziewałam się więcej :(

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.