O Szczecinie słów kilka

godlo SzczecinaSzczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie największy ośrodek przemysłowy tego regionu, położony jest przy ujściu Odry, która nieopodal wpada do Morza Bałtyckiego. Takie położenie przyczyniło się do rozwoju szeroko pojętej gospodarki wodnej, a sam Szczecin do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych miast portowych Europy. Spójrzmy zatem, co tak właściwie można w nim zobaczyć.

Największym zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się liczne szczecińskie pałace, z których każdy jest na swój sposób charakterystyczny. Ich różnorodność wynika głównie ze zróżnicowania demograficznego mieszkańców, które nie mogło pozostać bez wpływu na wielość obecnych w tym mieście stylów architektonicznych.

» Sprawdź aktualne oferty pracy w Szczecinie

Wokół placu Orła Białego możemy zobaczyć XVIII-wieczny Pałac Joński, w którym obecnie mieści się bank. Nieopodal znajduje się neobarokowy Pałac pod Globusem – aktualna siedziba prestiżowego Liceum Medycznego. W szczecinie nie brakuje również architektonicznego klasycyzmu – XVIII-wieczny Pałac pod Głowami zobaczyć możemy tuż przy Placu Żołnierskim. Innymi tego typu budowlami są: Pałac Ziemstwa Pomorskiego, Pałac Klasycystyczny, czy Pałac Sejmu Stanów Pomorskich.

palac ziemstwa pomorskiego

Palac Ziemstwa Pomorskiego

Ważnym zabytkiem Szczecina jest także, położony na Wzgórzu Zamkowym, Zamek Książąt Pomorskich. Zbudowany został na bazie drewnianego dworu pochodzącego z pierwszej połowy XII wieku. 100 lat później, za sprawą księcia Birnima, dokonano jego rozbudowy. Zamek został niemal zrównany z ziemią za sprawą bombardowań w czasie II Wojny Światowej. Jego obecny wygląd jest efektem gruntownej renowacji, która odbyła się w latach 1958-80. Obecnie zamek jest przede wszystkim ośrodkiem kulturalnym. Znajduje się tu spora sala koncertowa, teatr a także muzeum. Nieopodal znajduje się również słynna Wieża Zegarowa.

zamek ksiazat pomorskich

Zamek Ksiazat Pomorskich

Warto też wspomnieć o innych zabytkach Szczecina. Są to między innymi: Wały Chrobrego, Brama Królewska, Stajnia Książęca, Wieża Bismarcka, czy Katedra św. Jakuba. Jak widać – turystycznych atrakcji tu nie zabraknie.

fontanna przy Walach Chrobrego

Fontanna przy Wałach Chrobrego

 

katedra sw. Jakuba

Katedra sw. Jakuba

 

katedra sw. Jakuba

Katedra sw. Jakuba

 

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.