Ostróda- miasto nad jeziorem

molo-ostroda

Molo w Centrum Ostródy

Niewielkie miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Ostróda jest położona na Mazurach, nad pięknym Jeziorem Drwęckim, które stało się centrum turystycznym i bijącym sercem miasta. Ostróda połączona jest również kanałowym szlakiem wodnym z Elblągiem. Co możemy zobaczyć w tym pięknym mieście, jakie atrakcje turystyczne nas czekają? Sprawdźmy!
Na początek troszeczkę historii. Ostróda powstała w XIII wieku w bliskiej odległości od krzyżackiego zamku należącego do Pomezanów. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od pierwszych osadników pochodzących z miasta Osterode am Harz. Po bitwie pod Grunwaldem miasto zostało zajęte przez rycerza Mikołaja z Durąga. W późniejszym czasie na zamku w Ostródzie zamieszkiwał Napoleon Bonaparte, a po II wojnie światowej miasto zostało zniszczone w około 60%.

ostroda-zamek

Wejście na Zamek w Ostródzie

 

Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest zamek, w którym znajduje się muzeum. Zamek jest wybudowany w stylu gotyckim, był już kilkakrotnie przebudowywany. Został wybudowany w XIV wieku i był siedzibą komturów krzyżackich. W muzeum zamkowym znajdują się między innymi obraz autorstwa Marie-Nicolasa Ponce-Camusa „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”, ale również list samego Napoleona oraz medal „Napoleon w Ostródzie”.

Kolejną atrakcją jest Kościół ewangelicko-metodystyczny neogotycki pochodzący z 1907 roku, którego częścią jest wieża stanowiąca punkt widokowy na całą Ostródę, do której prowadzi 105 schodów. W samym mieście znajdziemy również fragment murów obronnych pochodzący z XV wieku, ale również wiele kamienicy w stylach barokowych, secesyjnych, eklektycznych czy pseudoklasycznych z końcówki XIX i początku XX wieku.

ostroda-koncerty

Koncerty na jeziorem w Ostródzie

Niewątpliwą atrakcją turystyczną miasta są cykliczne imprezy, odbywające się w głównej mierze nad Jeziorem Drwęckim w nowoczesnym, oddanym do użytku w 2012 roku amfiteatrze. Są to między innymi: Dnia Morza, Dni Ostródy, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dane. Jednak sztandarową imprezą miasta jest największy w Europie Wschodniej festiwal muzyki reggae – Ostróda Reggae Festiwal. Odbywa się on zawsze w połowie sierpnia, a występują na nim najwięksi artyści tego gatunku muzycznego. Kolejną, ale nie ostatnią atrakcją są sporty wodne. Jezioro znajdujące się praktycznie w centrum miasta jest znakomitym miejsce do uprawiania tego typu sportu. Znajduje się tutaj wyciąg, dzięki któremu można wykonywać wspaniałe ewolucje na desce czy nartach wodnych. Raczyć się nim mogą profesjonaliści jak i całkowici amatorzy. Dla osób lubiących mniej ekstremalne przeżycia miasto proponuje wypożyczenie kajaku, roweru wodnego czy łódki i ujrzenie piękna fauny i flory tutejszego urokliwego jeziora.

ostroda-promenada

Promenada w Ostródzie

Ostróda proponuje wiele – niesamowite przeżycia, wspaniałe wspomnienia, fajne imprezy oraz moc sportów wodnych. Miasto przeznaczone zarówno dla osób aktywnych, jak i tych którzy wolą spokojne zwiedzanie i podziwianie darów jakimi obdarzyła nas natura. Zachęcamy do odwiedzenia miasta – warto!

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.