Rysy

rysyRysy to najwyższy szczyt w Polsce. Odwiedzane przez wielu turystów, zdobywane przez nielicznych śmiałków. Niebezpieczne i piękne jednocześnie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat tych cudownych i zapierających dech w piersiach górach.

szlak-rysyRysy to góry położone na granicy polsko-słowackiej. Znajdują się w Tatrach Wysokich i powiadają trzy wierzchołki. Położony w Polsce ma 2499 m n.p.m i nie jest ona najwyższy jakby mogło się zdawać. Najwyższy jest położony u naszych sąsiadów i ma 2503 m n.p.m. Szczyt Rysów to niebywały unikat. Bogactwo flory jest tutaj duże z wieloma ilościami gatunków roślin, głównie z grupy roślin alpejskich. Znajdziemy tutaj również kozice, świstaki i lisy. Wprawne oko zauważy również wiele owadów i mięczaków. Nazwa Rysy pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego oraz Żabiego Mnicha. Nazwa została utworzona przez polskich górali i była używana od początków XIX wieku. Rysy jaka każde góry należy traktować poważnie i ostrożnie. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa wielokrotnie doprowadzało do nieszczęśliwych wypadków. Najczęstszymi powodami sytuacji niebezpiecznych są: lekceważenie zagrożenia oraz zlegającego śniegu, nieodpowiednie obuwie, słaba kondycja fizyczna, nadmierne pragnienie dojścia na sam szczyt czy nieznajomość stromizn. Każdy sezon przynosi kolejne wypadki skutkujące ciężkimi obrażeniami, a niekiedy zgonami.

rysy-panoramaRysy są najczęściej odwiedzanymi szczytami tatrzańskimi. Wejście od polskiej strony jest odpowiednio zabezpieczone co nie oznacza, że każdy może bez problemowo dojść na sam szczyt. Przed taką wyprawą należy się przygotować psychicznie oraz kondycyjnie. Szlak wiedzie przez miejsca zacienione, co powoduje spadki temperatury oraz duże prawdopodobieństwo zalegania płatów śniegu. Zimą należy zabrać ze sobą raki i czekany oraz posiadać doświadczenie w posługiwaniu się nimi. Od czasu otwarcia polskiego szlaku zginęło na nim już ponad 50 osób. Na szczyt prowadzą dwa szlaki. Od strony polskiej oraz słowackiej – są to szlaki obukierunkowe. Czerwony od schroniska na Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka na próg Czarnego Stawu i przez Bulę pod Rysami na szczyt Rysów. Czas przejścia od Morskiego Oka to ok. 3 h. Czas zejścia 2:30 h. Niebieski szlak od schroniska nad Popradzkim Stawem Doliną Mięguszowiecką do Żabich Stawów Mięguszowieckich. Dalej czerwonym do Chaty pod Rysami, dalej na przełęcz Waga i wierzchołek Rysów. zas przejścia od Popradzkiego Stawu do schroniska pod Rysami szlakami niebieskim i czerwonym: 2:15 h. Czas przejścia ze schroniska pod Rysami do Rysów: 1 h. Czas zejścia 2:30 h.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.