Tatry cz. 1

TatryTatry to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Co roku odwiedzają je tysiące turystów zachwycając się ich pięknem, ogromem oraz potęgą. Podobno jak raz je zobaczymy to zakochamy się w nich bez opamiętania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Tary-zamgloneTatry to góry wznoszące się na polskiej oraz słowackiej granicy. Całe zajmują obszar 795 km kwadratowych, jednak tylko około 22% (174 km kwadratowe) znajduje się w naszym kraju. Góry możemy podzielić na kilka części. Są to Tatry Bielskie, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie oraz czasami wyodrębniany masyw Siwego Wierchu. Niestety na terytorium Polski znajduje się tylko część Tatr Wysokich oraz Zachodnich. Tak jak pisaliśmy wcześniej – Tatry są niezwykle popularnym punktem turystycznym. W sezonie na szlaki turystyczne są oblegane przez przyjezdnych, dlatego chcąc w pełni podziwiać piękno gór, należy przyjechać do nich na jesień. Najwyższe szczyty tego pasma górskiego to Rysy (w przypadku Tatr Wysokich) oraz Starorobociański Wierch (w przypadku Tatr Zachodnich). Są one położone zarówno w polskiej jak i w słowackiej części. Najbardziej atrakcyjną pod względem wizualnym budowę geologiczną posiadają Tatry Wysokie, które są zbudowane ze skał granitowych. Oddzielone są one Przełęczą po Kopą od Tatr Bielskich, które są górami wapiennymi. Najłagodniejszą rzeźbę posiadają Tatry Zachodnie, które są położone na zachód od Przełęczy Liliowe. Charakterystycznym elementem krajobrazu Tatr jest duża ilość wód. Pięknie się one komponują z wysokogórskim krajobrazem. Najgłębszym stawem jest Wielki Staw, który ma głębokość aż 79 m. Najpopularniejszym jednak i chyba najbardziej okazałym jest Morskie Oko, które położone jest u podnóża Mięguszowieckich Szczytów. Po stronie naszych południowych sąsiadów największym oraz najgłębszym stawem jest Wielki Staw Hińczowy. Niezwykłą popularnością cieszą się również tatrzańskie wodospady. Największy to Wielka Siklawa, która ma około 70 metrów wysokości. Prócz wyżej wymienionych znajdziemy tutaj również ogromne wywierzyska oraz górskie potoki.

Morskie-OkoTatry pod względem turystycznym to nie tylko stawy, doliny, wzniesienia, ale również bogata szata roślinna, a także fauna tatrzańska. Należy na początku zaznaczyć, że ze względu na wyjątkowe wartości przyrodnicze Tatry podlegają ochronie prawnej – część polska Tatr wchodzi w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego (część słowacka, również posiada swój odpowiednik). Jeżeli chodzi o same zwierzęta to na szlakach górskich można spotkać pospolite jelenie, sarny, dziki czy żbiki. Rzadziej spotkamy już niedźwiedzie, kozice czy świstaki. Należy pamiętać o tym, że nie można karmić czy dokarmiać zwierząt oraz należy zachować dużą ostrożność w kontakcie z tymi dzikimi zwierzętami. Natomiast jeżeli chodzi o roślinność to do wysokości około 1500 m (tzw. piętro górnoreglowe) zobaczymy brzozy karpackie, limby oraz jarzębiny. Do wysokości 1800 m znajdziemy kosodrzewinę, a nad nią rozciągają się już hale, sięgające nawet 2300 m. Najwyższej znajduje się już piętro turniowe z ubogą roślinnością taką jak mchy, porosty oraz roślinność kwiatowa

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.