Zakopane- uroki gór

Zakopane

Zakopane miasto i gmina położona w województwie małopolskim. Miasto pod względem wielkości drugie na Podhalu po Nowym Targu. Jest to największy ośrodek miejski w otoczeniu Tatr, nazywany „zimową stolicą Polski”.
Niebywale jedną z głównych atrakcji miasta jest organizowanie co rok na Wielkiej Krokwi skoków narciarskich Pucharu Świata. Miasto to ściśle związane jest z zimowymi sportami, odbywały się tu mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym i narciarstwie alpejskim.

Obecnie stara się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku wraz miastem Kraków i ośrodkiem narciarskim Jasna Niskie Tatry na Słowacji.

Oprócz zimowych atrakcji miasto przyciąga również turystów latem. Spacery po najbardziej znanym deptaku w Polsce – Krupówkach przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Miejscowe zabytki jak cmentarz i kościół na Pęksowym Brzycku, Willa Koliba czy kaplica na Jaszczurówce to również jedne z najpopularniejszy sposób spędzania czasu w mieście.

Wielka Krokiew

Okolice Zakopanego to przede wszystkim najbardziej znane i odwiedzane Morskie Oko nazywano także Rybim Stawem lub Rybim Jeziorem. Na północy od jeziora

Cmentarz i kościółek na Pęksowym Brzyzku

znajduję się schronisko PTTK będące jednym z najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich, uznane za zabytkowe. Schronisko stanowi punkt wyjściowy do wycieczek na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i Szpiglasową Przełęcz. Miejsca niedaleko Zakopanego kryją także odrestaurowane zabudowania dworskie z XIX w. w Kozienicach. Panoramę Zakopanego i Tatr można podziwiać ze szczytów Gubałówki bądź Antałówki, które można zdobyć na przysłowiowych nogach, ale na Gubałówkę można także wyjechać koleją linowo-terenową, która cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.
Pamiętać jednak trzeba, że tak górskie miasto najlepiej zwiedzać spacerując, a nie poruszając się jakimiś środkiem transportu.

Mów! Chcemy wiedzieć, co myślisz.